Zawodowi kierowcy wyprzedzili inflację. Ich pensje robią wrażenie. A do tego jeszcze premie

Zarobki zawodowych kierowców w 2022 r. wzrosły mocniej niż inflacja. Wielu z nich wskazuje, że zarabia powyżej 9000 zł netto. Wynagrodzenie podstawowe w ubiegłym roku wzrosło aż o 50 proc.

Polski Instytut Transportu Drogowego (PITD) opublikował nowy raport: "Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Rynek pracy w branży TSL". Autorzy wskazują w nim, że Pakiet Mobilności (przepisy normujące transport drogowy w UE) znacząco zmienił rynek transportowy i wpłynął na zarobki kierowców zawodowych w 2022 roku. No właśnie, ile zarabiają dziś kierowcy?

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Kierowcy ciężarówek pokazują swoje zarobki. Pensje wzrosły mocniej niż inflacja

W badaniu przeprowadzonym w ubiegłym roku przez PITD wzięło udział 830 kierowców, z czego 98 proc. to mężczyźni. 53 proc. badanych kierowców pracuje głównie w ruchu międzynarodowym na terenie UE. 91 proc. przyznało, że jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (spadek o 4 proc. wobec 2021 r.)

Z informacji, jakie przekazali zawodowi kierowcy ciężarówek, wynika, że w 2022 r. średnia pensja netto wraz z bonusami wyniosła 7671 zł i była wyższa o 21,6 proc. niż rok wcześniej, a to oznacza, że płace w tym sektorze rosły szybciej niż inflacja. Natomiast mediana kwoty netto wyniosła 7700 zł. Co więcej, wynagrodzenie podstawowe wzrosło rok do roku aż o 50 proc., do poziomu 4399 zł.

Praca w korporacji (zdjęcie ilustracyjne) Koniec tajemnicy wynagrodzeń i luki płacowej. UE wprowadza zmiany

Polski Instytut Transportu Drogowego zauważa, że kwota 4399 zł jest o wiele większa, niż średnia krajowa. "Ale należy pamiętać, że zawód kierowcy zawodowego nie jest łatwy. Zwłaszcza kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym. Wiąże się on z nieustannymi problemami z parkingami, ze stanem i dostępnością sanitariatów na trasie" - czytamy. Dobrymi zarobkami cieszą się również kierowcy busów, którzy stanowili 6 proc. wszystkich ankietowanych. Ich średnie wynagrodzenie "na rękę" w 2022 r. wynosiło 5172 zł, a mediana ich płac była na poziomie 4400 zł.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zawodowi kierowcy zarabiają coraz więcej. Wielu ma ponad 9000 zł netto miesięcznie

Z przeprowadzonego badania wynika również, że 36 proc. zawodowych kierowców wykonywało w ubiegłym roku pracę od poniedziałku do piątku. W przypadku pozostałych obowiązywał system pracy 4/1 (4 tygodnie w pracy i 1 tydzień wolnego) oraz 6/2 (6 tygodni w pracy i 2 tygodnie wolnego). Jednak kierowcy pracujący w ruchu międzynarodowym na pensję nie mogą narzekać - aż 30 proc. z nich wskazało, że zarabia co najmniej 9000 zł netto miesięcznie.

Praca zdalna (zdjęcie ilustracyjne) Praca zdalna to większa rewolucja, niż myślisz. Dodatkowe 24 dni w domu

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: