17-latek kierował szajką oszustów bankowych we Francji. Wyłudzili kilkaset tysięcy euro

We Francji zatrzymano dziewięć osób, które podając się za "doradców bankowych" miały wyłudzić kilkaset tysięcy euro. Według śledczych grupą kierował 17-latek z Tuluzy. Z ustaleń policji wynika, że oszukanych zostało kilka tysięcy osób.

W sprawie oszustw bankowych zatrzymano siedem osób dorosłych oraz dwóch nastolatków. Grupą miał kierować 17-latek z Tuluzy (południowa część Francji, stolica regionu Oksytania). 31 marca postawiono wszystkim zarzuty, dotyczące oszustwa zorganizowanego, licznych działań przestępczych, prania brudnych pieniędzy oraz nielegalnego przechowywania i dostarczania danych - przekazuje gazeta "La Depeche du Midi".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Policjanci z Archiwum X rozwikłali zbrodnię sprzed 26 lat

Francja. Grupa oszustów włamywała się na konta bankowe. Ukradli kilkaset tysięcy euro

Do oszustw bankowych dochodziło od stycznia 2022 roku do marca 2023 roku. Dopiero 28 marca 17-latek został zatrzymany i przesłuchany przez sekcję ds. finansów, oszustw i prania brudnych pieniędzy paryskiej policji sądowej. Według ustaleń śledczych to nastolatek mógł kierować całą grupą.

Francja w tajemnicy przygotowuje się do przekazania Ukrainie 50 samolotów bojowych typu Mirage 2000-9 Francja w tajemnicy przygotowuje pomoc dla Ukrainy

Działanie fałszywych doradców bankowych było bardzo proste. 17-latek, który dobrze znał się na systemach komputerowych, dzwonił pod wybrany numer i przekazywał ofiarom, że ich konto bankowe jest zhakowane. Następnie prosił o podane dokładnych danych, a także numeru konta bankowego oraz numeru karty kredytowej - miało to zweryfikować ich tożsamość oraz uśpić ich czujność.

Po pewnym czasie oszuści wysyłali przez aplikację bankową powiadomienie na telefon ofiary, dotyczące "zwrotu pieniędzy", po czym właściciel rachunku musiał je zweryfikować - przekazuje "La Depeche du Midi". To pozwalało im włamywać się na konta bankowe i przelewać pieniądze. Następnie nastolatek sprzedawał uzyskane dane do systemów bankowych dzięki zaszyfrowanym wiadomościom na Telegramie. Jedna z ofiar straciła ponad osiem tys. euro.

Protesty we Francji Protesty we Francji. W Paryżu protestujący starli się z policją

Francja. 17-latek podejrzewany o kierowanie grupą oszustów przebywa w więzieniu

Obecnie trzech zatrzymanych mieszkańców Tuluzy, w tym 17-latek, przebywają w areszcie. Policja przeszukała już mieszkanie nastolatka. Znaleziono w nim sprzęt komputerowy, telefony oraz karty bankomatowe. Okazało się, że nastolatek miał na jednym ze swoich kont bankowych 50 tys. euro w bitcoinach. Pozostałe osoby, które były zamieszane w oszustwa, przebywają na wolności pod nadzorem policyjnym.

Więcej o: