Kiedy wypłata 13. emerytury z KRUS? Komu przysługuje i ile wynosi w 2023 r. "trzynastka" dla rolników?

13. emerytura to dodatkowe świadczenie, które przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom, także rolnikom. Informujemy, ile wyniosą rolnicze "trzynastki" w 2023 roku oraz kiedy i komu KRUS wypłaci 13. emeryturę.

"Trzynastka" to dodatkowe świadczenie wypłacane z urzędu, bez konieczności składania wniosku, wszystkim uprawnionym do niego emerytom i rencistom. Na jakich KRUS będzie wypłacał 13. emerytury dla rolników?

Zobacz wideo Sejm uchwalił 'jarkowe'

13. emerytura dla rolników. Kiedy będzie wypłacana "trzynastka" z KRUS i kto ją otrzyma?

"Trzynastki" z KRUS zostaną wypłacone w kwietniu 2023 roku razem z emeryturą lub rentą, w zwykłych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych. 13. emerytura z KRUS przysługuje wszystkim osobom, które w dniu 31 marca 2023 r. miały prawo do rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Osoba, która posiada prawo do kilku świadczeń, otrzyma tylko jedną "trzynastkę". Każdemu emerycie i renciście, uprawnionemu do otrzymywania 13. emerytury, zostanie wysłana decyzja o przyznaniu tego świadczenia.

Ustalono także zasady przyznawania 13. emerytury osobom, które są uprawnione zarówno do pobierania świadczeń z KRUS, jak i z ZUS. "Osobom, którym KRUS wypłaca w zbiegu emerytury i renty rolnicze wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaci KRUS" - czytamy na stronie www.krus.gov.pl. Z kolei w przypadku emerytów, którym KRUS wypłaca emeryturę rolniczą a ZUS emeryturę pracowniczą, "trzynastka" zostanie wypłacona przez ZUS.

"Trzynastki" z KRUS w 2023 r. Ile wyniesie 13. emerytura dla rolników?

Wszyscy emeryci i renciści otrzymają taką samą kwotę w ramach świadczenia nazywanego "trzynastką", niezależnie od wysokości pobieranych przez siebie rent i emerytur. Kwota 13. emerytury jest równa wysokości najniższej emerytury. Od 1 marca 2023 r. jest to 1588,44 zł brutto, a zatem tyle wyniesie "trzynastka" z KRUS wypłacana w tym roku. A zatem emerytowani rolnicy otrzymają 1445,48 zł netto w ramach 13. emerytury.

Więcej o: