Najdroższa autostrada w Polsce będzie jeszcze droższa. Wiemy, jak uniknąć podwyżek na A4

Nowe ceny za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków obowiązują od poniedziałku 3 kwietnia. Jak poinformował zarządca obiektu Stalexport Autostrada Małopolska, podwyżki nie będą odczuwalne dla kierowców samochodów osobowych, którzy przejdą na płatności automatyczne.

3 kwietnia 2023 roku weszły w życie nowe stawki za przejazdy autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Jest ona jedną z najbardziej obleganych tras w Polsce i określana przez wielu jako najdroższa. Po podwyżce kierowcy zapłacą nawet o 6 zł więcej w porównaniu do poprzednich cen. Uchronić się przed podwyżką mogą jednak właściciele samochodów osobowych, którzy zdecydują się korzystać z płatności automatycznych.

Zobacz wideo "Autostrada to nie tor wyścigowy" - mówi policja. I karze kierowcę SUV-a aż 2500 zł mandatu

Nowe stawki na autostradzie A4 Katowice-Kraków. O ile więcej zapłacą kierowcy?

Nowy cennik przejazdów pojawił się na oficjalnej stronie zarządcy autostrady Stalexport Autostrada Małopolska. Należności uiszczane w dwóch punktach poboru opłat (Mysłowicach i Balicach) wyniosą od teraz:

  • 7 zł za motocykle - podwyżka o 1 zł,
  • 15 zł za pojazdy samochodowe o dwóch osiach - podwyżka o 2 zł,
  • 27 zł za pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami, a także pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami - podwyżka o 3 zł,
  • 46 zł za pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy niemieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym - podwyżka o 6 zł.

Ceny na autostradzie A4. Kto może uniknąć podwyżek?

Zgodnie z tabelą opłat opublikowaną przez Stalexport Autostrada Małopolska w starej cenie 13 zł (zamiast obecnych 15 zł) autostradą pojadą samochody osobowe o dwóch osiach, których kierowcy zdecydowali się na płatności automatyczne. "Zachęcamy do skorzystania z tych metod, ponieważ gwarantują nie tylko tańsze podróże A4 Katowice-Kraków, ale także szybsze przejazdy przez bramki autostradowe; na każdym z placów poboru 3 skrajne, lewe bramki przeznaczone są dla użytkowników metod automatycznych" - czytamy na stronie zarządcy autostrady.

Automatyzacja poboru opłat wymaga posiadania specjalnej aplikacji. Na autostradzie A4 uznawane są: Autopay, SkyCash, IKO oraz mPay. Po dodaniu do niej pojazdu i wybraniu preferowanej formy płatności można rozpocząć korzystanie z płatności automatycznych. Wjeżdżając na autostradę, należy skierować się do bramki z oznaczeniem czarnej kamery na żółtym tle. Szlaban automatycznie się podniesie, a wraz z naszym wjazdem na autostradę pobrana zostanie pierwsza połowa całkowitej opłaty. Drugą jej część aplikacja pobierze w momencie przejazdu przez bramki wyjazdowe.

Więcej o: