Pierwsze mieszkanie. Rząd szykuje wsparcie dla kupujących. Jest jeden warunek

Ci, którzy zdecydują się na zakup pierwszego lokum na rynku wtórnym, zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Na konferencji przedstawił też nowe rozwiązania mające przeciwdziałać dalszemu rozwojowi tzw. patodeweloperki.

Na piątkowej konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział nie tylko propozycje dalszej walki z tzw. patodeweloperką, ale także zmiany, które miałyby pomóc osobom decydującym się na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Takim nabywcom szef resortu rozwoju zaproponował likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych.  

Zobacz wideo Pomaska: Mechanizm dla ludzi, których nie stać na mieszkanie, to nasz priorytet

Rząd obiecuje zniesienie PCC dla kupujących pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zlikwidowanie PCC dla osób nabywających swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Obecnie w przypadku takiej transakcji PCC wynosi 2 proc. W praktyce dla kupującego oznacza to dodatkowy wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od wartości kupowanej nieruchomości. - Likwidacja tego podatku będzie ogromną ulgą dla tych, którzy planują zakup mieszkania w najbliższym czasie, nie tylko przy wykorzystaniu tzw. bezpiecznego kredytu - stwierdził minister Buda. 

Propozycje walki z patodeweloperką

Oprócz tego podczas konferencji StopPatodeweloperka szef resortu zaproponował szereg nowych rozwiązań, których wprowadzenie ma skutecznie ograniczyć niepożądane działania deweloperów. Jednym z nich jest przepis, który jasno wskazuje, że minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynosić 25 m kw. Wyjątek mają stanowić lokale na parterze lub te zlokalizowane na pierwszym piętrze, ale dostępne bezpośrednio z zewnątrz. Ma to przeciwdziałać przede wszystkim wykorzystywaniu małych pomieszczeń użytkowych jako lokale mieszkalne. 

Kolejne propozycje dotyczą zwiększenia odległości pomiędzy budynkami na sąsiadujących działkach z 8 m do minimum 10 m, czy też zmiany w regulaminie budowy balkonów. Te będą musiały być budowane w taki sposób, aby przegrody znajdujące się pomiędzy balkonami miały określoną szerokość i wysokość oraz żeby przepuszczały odpowiednią ilość światła. Wkrótce ma zostać opublikowane gotowe rozporządzenie dotyczące zmian warunków technicznych. Więcej na temat propozycji rządu na walkę z patodeweloperką przeczytasz w poniższym artykule:

Więcej o: