Niedzielski zapowiada ograniczenie e-recept. "Musimy zareagować stosunkowo szybko"

- Chcemy przygotować rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego. Z drugiej strony widzimy jednak, że pewne aktywności należy ograniczyć - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu Plus, komentując kwestię wystawiania recept przez internet.

Adam Niedzielski komentował w poniedziałek kwestię wystawiania recept przez internet, dzięki czemu nawet w kilkanaście minut można uzyskać niemal każdy lek. Minister zapowiedział możliwość wprowadzenia ograniczeń w działalności stron internetowych, które wystawiają e-recepty.

Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Chcemy zracjonalizować ten model działania rynku

- Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego. Z drugiej strony widzimy jednak, że pewne aktywności należy ograniczyć - powiedział Adam Niedzielski w Radiu Plus. Wyjaśnił, że Ministerstwo Zdrowia będzie dążyć do wprowadzenia pewnego ograniczenia, a nawet zakazu wydawania leków psychotropowych w takim trybie.

- Chcemy też zracjonalizować ten model działania rynku w ten sposób, żeby jednak wprowadzić pewne takie wyznaczniki, ograniczenia, które będą mówiły, że tych recept nie można wydawać przysłowiowo tysiąc w ciągu doby na jednego lekarza - mówił szef resortu zdrowia. Wskazał, że rozwiązania zostaną wprowadzone rozporządzeniem. - To jest kwestia miesiąca, musimy zareagować stosunkowo szybko - podkreślał.

 

E-recepty wystawiane hurtowo? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: Robią to osoby, które tylko posługują się pieczątką lekarza

Wcześniej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że "jeżeli lekarz w ciągu kilkunastu minut wystawia kilkadziesiąt recept, to wiadomo, że nie zostało to poparte badaniem". Rząd chce kontrolować i ograniczyć działalność serwisów, które pośredniczą w kontakcie z lekarzem. - Robią to osoby, które tylko posługują się pieczątką lekarza - oznajmił na antenie Radia Plus.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na problem zwrócił wcześniej uwagę Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy. "Recepty wystawiane są przez lekarza z prawem wykonywania zawodu, niezależnie od specjalności. Niektórzy medycy potrafili wystawić tysiące recept, nie widząc pacjentów" - napisał w swojej interpelacji do ministra zdrowia. Z kolei Sławomir Stankiewicz, współzałożyciel Receptomat.pl skomentował dla Gazeta.pl, że jest to usługa, która wydaje się potrzebna tak jak cała telemedycyna. - Telekonsultacje jednocześnie skutecznie rozwiązują problem niedoboru medyków oraz rosnących kosztów opieki medycznej - pracujący online lekarze mogą więcej czasu poświęcić na pacjentów i diagnozować ich niezależnie od lokalizacji - ocenił.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: