Brytyjskie lotnisko znosi limit dotyczący płynów w bagażu. To niejedyne zmiany dla podróżujących

Katarzyna Rochowicz
Brytyjski port lotniczy London-City zdecydował o zniesieniu limitu 100 mililitrów płynów w bagażu podręcznym. Po wprowadzeniu zmian, na pokład samolotu będzie można wnieść płyny o pojemności do dwóch litrów. To niejedyne ułatwienia dla podróżujących, jakie zapowiedziało lotnisko.

Port lotniczy Londyn-City zdecydował o wprowadzeniu ułatwień dla podróżujących z powodu pojawienia się na lotnisku nowoczesnych systemów skanujących CT X-ray, które usprawnią kontrole bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Zobacz: Paweł Jabłoński gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Nowe ułatwienia dla podróżujących

Jak donosi agencja Reutera, podróżujący na lotnisku London-City będą mogli przewozić w swoim bagażu podręcznym płyny o maksymalnej pojemności dwóch litrów. Zniesiono także obowiązek umieszczania kosmetyków w osobnej torbie. Oprócz tego, laptopy i inny sprzęt elektroniczny będzie mógł być przewożony w bagażu podręcznym.

Zainstalowanie nowoczesnych skanerów na wszystkich brytyjskich lotniskach planowane jest do końca 2024 roku. Dzięki ich wprowadzeniu kolejki do kontroli bezpieczeństwa zostaną zmniejszone, a ruch na lotnisku znacznie się usprawni.

Zmiany znacznie skrócą kolejki na lotniskach

Dyrektor ds. operacyjnych London-City Alison FitzGerald powiedziała, że podróż pasażerów dzięki zmianom będzie znacznie mniej stresująca, bez kłopotów z rozładowywaniem różnych przedmiotów z bagażu podręcznego. "Nowy proces zapewnia znacznie bardziej efektywną procedurę bezpieczeństwa" - przekazała we wtorek w oświadczeniu.

Port lotniczy London-City znajduje się około 16 kilometrów od centrum Londynu. Jak przekazuje Reuters, to najbardziej ruchliwe brytyjskie lotnisko, które wprowadziło nowoczesne skanery. Wcześniej, na początku roku wprowadziło je lotnisko Teesside.

Nakaz przewozu płynów o maksymalnej pojemności 100 mililitrów został wprowadzony po udaremnionym spisku terrorystycznym w 2006 roku. Terroryści planowali wówczas wysadzić siedem samolotów startujących z Heathrow, używając w tym celu płynnych materiałów wybuchowych. Początkowo restrykcyjne prawo miało być wprowadzone jedynie jako środek tymczasowy, jednak zasada ta obowiązuje do dziś.

Więcej o: