Zełenski zaprasza polskie firmy. "Polska to jeden z najważniejszych partnerów w odbudowie Ukrainy"

- Zapraszamy polskich biznesmenów do aktywnego wejścia na ukraiński rynek. Myślę, że Polska wierzy w nasze zwycięstwo. Dlatego kto będzie wcześniej, ten z pewnością więcej zarobi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Z kolei prezydent Polski Andrzej Duda mówił, że Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem.

- Dla nas bardzo ważne jest, by Polska była jednym z najważniejszych partnerów w odbudowie Ukrainy. Pragniemy, by polski biznes był jednym z liderów na naszym rynku - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Zobacz wideo Kolejne myśliwce dla Ukrainy? Duda: W przyszłości będziemy w stanie przekazać Ukrainie całą flotę MIGów-29

Wołodymyr Zełenski w Polsce. "Zapraszamy polskich biznesmenów do aktywnego wejścia na ukraiński rynek"

- Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby Polska podjęła się realizacji wielu projektów przy odbudowie Ukrainy. Polska ma wiele biznesów posiadających doświadczenie, ludzi, pieniądze - mówił. - Dziś będziemy podpisywali dokumenty dotyczące rozwoju projektów infrastrukturalnych, którymi również jesteśmy bardzo zainteresowani - zapowiadał Zełenski. Wyraził także wdzięczność za to, że dzięki Polsce zostanie odbudowana szkoła, uniwersytet i szpital w Charkowie. - Zapraszamy polskich biznesmenów do aktywnego wejścia na ukraiński rynek. Myślę, że Polska wierzy w nasze zwycięstwo. Dlatego, kto będzie wcześniej, ten z pewnością więcej zarobi. Zapraszamy - powiedział ukraiński prezydent. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał wcześniej, że podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Zełenskim podpisane zostaną trzy umowy. Pierwsza ma dotyczyć zakupu przez Ukrainę m.in. stu transporterów opancerzonych Rosomak, a kolejne umowy mają dotyczyć udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy oraz kontynuacji współpracy między dwiema strategicznymi firmami zbrojeniowymi.

Andrzej Duda: Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem

Z kolei prezydent Andrzej Duda przekazał, że przed rosyjską agresją, na Ukrainie było tysiąc polskich firm. Wyraził nadzieję, że w przyszłości polskich firm na ukraińskim rynku będzie więcej. - Liczę na to, że zakończenie rosyjskiej napaści poprzez wyparcie rosyjskich agresorów z terytorium Ukrainy będzie oznaczało tylko i wyłącznie pełne otwarcie bram dla dalszego wspólnego rozwoju gospodarczego - podkreślał. - Chcemy, by to była Polska i Ukraina bez granic - dodał. Andrzej Duda podkreślił, że Polska chce przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. - Tak, chcemy, żeby zwykli Polacy i Ukraińcy po prostu tej granicy nie odczuwali, żeby ona nie była dla nich żadną przeszkodą w przemieszczaniu się w przyszłości, w szukaniu pracy, w szukaniu możliwości rozwojowych, edukacji, nauce, czy zwykłym życiu - dodał. - Ona oczywiście będzie granicą w znaczeniu politycznym i w znaczeniu geograficznym, ale przede wszystkim chcemy, żebyśmy mieli dwa dobrze współpracujące ze sobą kraje. Dobrze współpracujące poprzez wspólnotę narodów - mówił. Andrzej Duda przekazał również, że Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem. - Chcemy, żeby on był nowy [...], żeby stanowił nowe otwarcie. W związku z tym jest szereg elementów, nad którymi trwa jeszcze praca i rozmowy. [...] Jesteśmy w tej chwili na etapie zaawansowanych prac. Wierzymy, że niedługo będziemy mogli taki traktat zamknąć i zawrzeć między naszymi państwami - powiedział prezydent Duda.

Więcej o: