Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Morawieckim o kwestii ukraińskiego zboża. "Mamy rozwiązanie"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że podczas rozmów w Warszawie znaleziono rozwiązanie dotyczące eksportu ukraińskiego zboża. Zapowiedział, że konkretne decyzje zapadną w najbliższych dniach, bądź tygodniach.
Zobacz wideo Czekający na Zełenskiego w Warszawie mogli zobaczyć na telebimie okolicznościowe wideo

- Nie może być trudności między tak bliskimi partnerami, faktycznymi przyjaciółmi, jak Polska i Ukraina - powiedział Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim. Kwestia wywozu ukraińskiego zboża przez Polskę była jednym z tematów spotkań podczas wizyty ukraińskiego prezydenta. Prezydent Ukrainy podkreślił, że w trakcie rozmów omówione zostały "sprawy dotyczące polskich i ukraińskich rolników". - Uważam, że w najbliższych dniach, tygodniach, już będzie ostateczne rozwiązanie wszelkich spraw - podkreślił ukraiński przywódca.

Mateusz Morawiecki rozmawiał z Zełenskim o rzezi wołyńskiej 

Po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy podpisano m.in. umowę dotyczącą zakupu polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę. Podpisano również dwa dokumenty dotyczące odbudowy Ukrainy oraz współpracy między dwiema strategicznymi firmami z Polski i Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał po rozmowach z Zełenskim, że aby budować w przyszłości jak najlepsze stosunki z Ukrainą, trzeba rozwiązać trudne historyczne kwestie - między innymi sprawę ofiar rzezi wołyńskiej. - Odpowiedzialną przyszłość można budować tylko na prawdzie i to dotyczy również naszych narodów. Mieliśmy momentami bardzo trudną historię. Dziś jest szansa na to, aby tę historię pisać na nowo i oprzeć ją na prawdzie. Rozmawialiśmy z panem prezydentem Zełenskim o tragicznych mordach na Wołyniu i o tym w jaki sposób powinniśmy dochodzić prawdy, otrzymać zgodę na ekshumacje. Bardzo mocno o to zabiegamy - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Więcej o: