Nowy wieżowiec powstanie w Warszawie. Skyliner 2 będzie "mniejszym bliźniakiem"

Skyliner 2 to nowy wieżowiec, który powstanie w Warszawie. Budowa "mniejszego bliźniaka" Skylinera może ruszyć jeszcze w sierpniu. Budynek będzie miał 130 metrów wysokości, a jego przeważająca większość zostanie przeznaczona na biura.

Znajdujący się przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie wieżowiec Skyliner będzie miał bliźniaka. Inwestor, grupa Karimpol, otrzymała pozwolenie na budowę drugiego etapu kompleksu Skyliner.

Nowy wieżowiec w Warszawie

Nowy wieżowiec Skyliner 2 o wysokości 130 metrów (27 pięter) powstanie przy Rondzie Daszyńskiego - zajmie miejsce tuż obok pierwszego biurowca. Rozpoczęcie realizacji drugiej fazy kompleksu spod kreski pracowni APA Wojciechowski Architekci jest planowane na jesień 2023 r. Łącznie cały kompleks przy ul. Prostej 67 będzie oferował 73 tys. mkw powierzchni wynajmu. - Chcemy rozpocząć prace budowlane jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w sierpniu. Celujemy w realizację wieżowca w dwa lata, aczkolwiek wyzwaniem w tym przypadku jest wąska działka i okoliczna zabudowa - powiedział Szymon Zduńczyk z Grupy Karimpol w rozmowie z portalem "Nasze Miasto".

Zobacz wideo Gettoizacja osiedli to coraz większy problem. Czy grodzenie osiedli zapewnia bezpieczeństwo?

Skyliner 2 ma być wypełniony zielenią

Nowy warszawski biurowiec Skyliner 2 ma liczyć 24 tys. mkw. powierzchni rozmieszonej na 28 kondygnacjach. Większość powierzchni użytkowej (23 tys. mkw.) zostanie przeznaczona na biura, a lokale handlowo-usługowe zajmą blisko tysiąc mkw. Pod względem architektonicznym budynek będzie nawiązywał do pierwszej fazy kompleksu Skyliner oddanego do użytku na początku 2021 roku i "w naturalny sposób dopełni pozostałą przestrzeń działki" - wyjaśnia pracownia APA Wojciechowski Architekci na Facebooku.

Oba wieżowce grupy Karimpol połączy wspólne podium. To w drugiej fazie inwestycji będzie w pełni przeszklonym "foyer" wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszej fazie poprowadzą na nią reprezentacyjne schody. Całość wnętrza wypełni bujna roślinność naturalna. Łącznie ogólnodostępne podium kompleksu będzie miało 4,5 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej na strefę handlowo-usługową, z której będą mogli korzystać zarówno najemcy, jak i okoliczni mieszkańcy.

Skyliner 2 ma być wypełniony zielenią od wejścia aż po dach - podkreśla pracownia. Na najwyższych kondygnacjach budynku zostały zaprojektowane tarasy-ogrody o łącznej powierzchni blisko 900 mkw. Ich projektantem jest biuro projektowe RS Architektura Krajobrazu. Każdy z nich będzie miał swój indywidualny charakter i różnorodne możliwości przeznaczenia. Taras na najwyższym poziomie budynku o powierzchni 570 mkw. posiada zaprojektowany mini amfiteatr ze sceną, zewnętrzne przestrzenie coworkingowe, a także przestrzeń do wykorzystania na eventy czy prezentacje. Wszystkie tarasy połączą zewnętrzne schody. Będą one obsługiwane również przez windę. W całej inwestycji znajdzie się ich w sumie 10 - 7 głównych, 2 obsługujące garaż i 1 pożarowa.

Również przestrzeń wokół inwestycji będzie zielona, ogólnodostępna i zaprojektowana w sposób zachęcający użytkowników kompleksu oraz okolicznych budynków do korzystania z niej w wolnej chwili. Wzdłuż nowego biurowca zostaną posadzone kolejne drzewa, krzewy i inne rośliny, które stworzą przyjemny deptak łączący inwestycje biurowe przy Rondzie Daszyńskiego z sąsiadującymi z nimi projektami mieszkaniowymi.

Skyliner 2Skyliner 2 Fot. APA Wojciechowski Architekci

Warszawa. Skyliner 2 będzie niczym "miejska latarnia"

"Zwieńczeniem Skylinera 2 będzie charakterystyczna również dla pierwszej fazy 'latarnia' podkreślająca jego najwyższy architektoniczny fragment w północno-wschodnim narożniku biurowca" - czytamy. Dominanta budynku, podobnie jak w pierwszej inwestycji Karimpolu, zostanie podświetlona i dodatkowo podkreślona charakterystyczną żyletką z betonu ryflowanego. Dzięki czemu oba wieżowce staną się jeszcze bardziej widoczne w krajobrazie stolicy, jednocześnie zachowają spójny w odbiorze charakter.

W 2022 roku zostały już wykonane pierwsze prace przygotowawcze w części podziemnej. Firma Warbud SA zrealizowała ściany szczelinowe pod przyszły parking podziemny oraz przebudowała istniejące sieci. Skyliner 2 otrzymał w marcu br. prawomocne pozwolenie na budowę. Obecnie Grupa Karimpol rozpoczęła proces wyłonienia generalnego wykonawcy inwestycji. Inwestor będzie ubiegał się o certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding i podobnie jak w przypadku pierwszego etapu planuje zasilanie budynku z odnawialnych źródeł energii.

Więcej o: