Wielkanoc 2023. Czy w Poniedziałek Wielkanocny sklepy są otwarte? Możemy być zaskoczeni

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi czekają nas zmiany, dotyczące otwarcia sklepów. Czy w zbliżający się Poniedziałek Wielkanocny zrobimy zakupy? Spieszymy z odpowiedzią.

Święta wielkanocne to święto ruchome, więc każdego roku przypada w inne dni. W tym roku Wielkanoc przypada 9 kwietnia, a dzień później świętujemy Poniedziałek Wielkanocny. Ważne jest również poprzedzające te dni Triduum Paschalne - Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota. Czeka nas zatem kilka świątecznych dni. Czy w najbliższy Poniedziałek Wielkanocny, kończący okres świąteczny, zrobimy zakupy?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanoc 2023. Czy w Poniedziałek Wielkanocny będą otwarte sklepy?

W Poniedziałek Wielkanocny podobnie jak w Wielkanoc sklepy czy centra handlowe będą zamknięte. Czynne mogą być jedynie małe sklepy franczyzowe, jednak decyzję o ich otwarciu podejmują właściciele danych placówek. Przed wybraniem się na zakupy warto zapoznać się z godzinami otwarcia poszczególnych placówek.

Wielkanoc 2023. Co oznacza Poniedziałek Wielkanocny?

Poniedziałek Wielkanocny w wierze katolickiej jest kontynuacją zmartwychwstania Chrystusa. Ma być przedłużeniem świętowania, które rozpoczęło się w Wielką Niedzielę. W tradycji ludowej jest również znany jako śmigus-dyngus oraz lany poniedziałek. Śmigus miał oznaczać polewanie kobiet wodą przez mężczyzn. Ten zwyczaj jest związany z odejściem zimy, radością, ma zapewnić urodzaj i płodność. Dawniej w lany poniedziałek gospodarze wychodzili na pola, kropili je wodą święconą, w grunt wbijali krzyżyki wykonane z poświęconych palm, na znak zapewnienia urodzaju oraz ochrony przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Dyngusem był określany datek ofiarowany przez kobiety mężczyznom, którzy składali im życzenia w Poniedziałek Wielkanocny. Niegdyś otrzymywali jajka, pieczywo czy wędliny. Dzisiaj do domów najczęściej przychodzą dzieci, otrzymują wtedy słodkie upominki.

Więcej o: