Osoby z niepełnosprawnościami (OzN) mogą odliczać od dochodu wydatki poniesione na rehabilitację lub ułatwianie życiowych czynności. Z ulgi mogą korzystać również podatnicy, którzy mają na utrzymaniu współmałżonka, dziecko własne, dziecko przysposobione, dziecko obce przyjęte na wychowanie, pasierba, rodzica, rodzica współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięcia lub synową z niepełnosprawnością.
W związku z powyższym, do tej pory ulga rehabilitacyjna nie obejmowała wnuków i dziadków, ale - jak poinformowała "Rzeczpospolita" - wkrótce ma się to zmienić. "Zgodnie z poprawką wniesioną przez sejmową Komisję Finansów Publicznych (za rekomendacją rządu) skorzystamy z ulgi wtedy, gdy utrzymujemy osoby z I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatkach od spadków i darowizn" - czytamy na łamach dziennika. Do wspomnianej grupy zalicza się małżonka, zstępnych (czyli dzieci i wnuki), wstępnych (rodziców i dziadków), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów. "Odpis będzie też na dziecko obce przyjęte na wychowanie" - dodano.
Zmiana będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 roku, co oznacza, że dziadkowie i wnuki skorzystają z ulgi w zeznaniu PIT za 2023 rok. Sejm zajmie się poprawkami komisji na najbliższym posiedzeniu w środę 12 kwietnia. Osoby, które już dziś są uprawnione do ulgi rehabilitacyjnej, mogą z niej skorzystać najpóźniej do 2 maja br., kiedy upływa termin składania deklaracji PIT za 2022 r.