Zasiłek pogrzebowy od 2011 roku bez zmian. Czy pójdzie w górę? Odpowiedź ministerstwa

Zasiłek pogrzebowy od lat się nie zmienia. "Od wielu miesięcy utrzymuje się jednak dwucyfrowa inflacja, która sprawia, że ceny rosną również w branży funeralnej" - zaznaczyła w interpelacji posłanka Hanna Gill-Piątek, pytając MRiPS, czy rozważa waloryzację. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed w odpowiedzi przekazał, że "trwają szczegółowe analizy".

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie przyznawane przez ZUS lub KRUS (dla rolników), które przysługuje w razie śmierci bliskiej osoby. Ma to być rekompensata za poniesione koszty pochówku. W 2011 roku zasiłek został zmniejszony przez rząd Donalda Tuska z mniej więcej 6 400 i od tego momentu niezmiennie wynosi 4 tys. zł

Zobacz wideo KRUS powinien zostać utrzymany czy zreformowany? Pytamy posła Klimczaka

Zasiłek pogrzebowy. "Ceny rosną również w branży funeralnej"

Hanna Gill-Piątek skierowała 23 marca 2023 r. interpelację do ministerki rodziny i polityki społecznej w sprawie wzrostu wysokości zasiłku pogrzebowego. Choć w maju 2022 roku Stanisław Szwed informował, że resort nie prowadzi żadnych dyskusji o waloryzacji, to - jak podkreśliła posłanka - "od wielu miesięcy utrzymuje się dwucyfrowa inflacja".

"Ceny rosną również w branży funeralnej, w związku z tym oraz w nawiązaniu do prac nad ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która - jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia - miałaby wejść w życie 1 czerwca 2023 roku zwracam się z pytaniem: Czy rozważane jest w rządzie urealnienie wysokości zasiłku pogrzebowego i jej zmiana podczas procedowania ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych?" - czytamy. 

Odpowiedź MRiPS. Trwają analizy

W odpowiedzi wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że "obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego tak, by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego". Przedstawiciel resortu rodziny nie podał jednak konkretnej daty, od kiedy mogłaby wzrosnąć kwota zasiłku.

Gdzie złożyć dokumenty o zasiłek pogrzebowy? 

Dokumenty o zasiłek pogrzebowy można wysłać pocztą, złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), osobiście lub przez pełnomocnika w:

  • jednostce ZUS, która wypłacała emeryturę albo rentę zmarłemu - jeśli zmarły dostawał emeryturę albo rentę,
  • jednostce ZUS - zgodnie z twoim miejscem zamieszkania.

Pieniądze zostaną wypłacone w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów. W ramach zasiłku można otrzymać:

  • 4 000 zł - jeśli należysz do rodziny zmarłego. Niezależnie od faktycznych kosztów pogrzebu zawsze dostaniesz 4 000 zł zasiłku,
  • maksymalnie 4 000 zł - jeśli jesteś spoza rodziny zmarłego lub reprezentujesz instytucję, która sfinansowała pogrzeb zmarłego. W takiej sytuacji trzeba potwierdzić wszystkie wydatki związane z pogrzebem. Wnioskodawca dostaje tyle, ile faktycznie wydał na pogrzeb, ale nie więcej niż 4 000 zł.
Więcej o: