1 mld euro dla krajów, które przekażą Ukrainie amunicję z magazynów. UE zdecydowała

Unia Europejska wydała zgodę na zwrot środków krajom, które przekażą Ukrainie amunicję. Tym samym Europejski Fundusz Pokojowy został zwiększony o 1 mld euro.
Zobacz wideo Kolejne myśliwce dla Ukrainy? Duda: W przyszłości będziemy w stanie przekazać Ukrainie całą flotę MIGów-29

Jest ostateczna zgoda w Unii Europejskiej w sprawie 1 miliarda euro dla krajów, które przekażą Ukrainie amunicję ze swoich magazynów. W czwartek zostały sfinalizowane procedury dotyczące ustaleń z ubiegłego miesiąca najpierw ministrów, a później przywódców krajów Wspólnoty. Pieniądze otrzymają te kraje, które dostarczą ukraińskim siłom zbrojnym amunicję z istniejących zapasów lub w ramach istniejących zamówień do końca maja. - Nie ma lepszego dowodu na zjednoczoną determinację i wolę Unii Europejskiej, by nadal wspierać prawo Ukrainy do samoobrony przed brutalnym rosyjskim najeźdźcą - skomentował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Europejski Fundusz Pokojowy został zwiększony o 1 mld euro

Zgoda unijnych krajów oznacza, że Europejski Fundusz Pokojowy został zwiększony o 1 mld euro i wynosi obecnie 4,6 mld euro. To z tych środków od prawie roku finansowane są rekompensaty dla państw, które przekazują broń Ukrainie. Polska na przykład przesłała do Brukseli faktury na ponad dwa miliardy euro. Do tej pory przyznano Warszawie dwie transze w ramach zwrotu poniesionych kosztów. Najpierw było to 38 milionów euro, a później 243 miliony. Teraz przed unijnymi krajami ostateczna decyzja, by zwiększyć Europejski Fundusz Pokojowy o kolejny miliard euro na wspólne zamówienia i zakupy amunicji dla Ukrainy. W tej sprawie, choć polityczna zgoda już była, przedłużają się techniczne ustalenia z powodu Francji. Paryż naciska bowiem, by refundowane były także te dostawy, o które Ukraina nie prosiła i by istniała możliwość sfinansowania dostaw rakiet. Część krajów komentuje, że to uleganie lobbingowi francuskich firm zbrojeniowych.

Więcej o: