Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Polska na liście krajów objętych zmianami. Jak zdobyć ETA?

Jeszcze większe wzmocnienie granic Wielkiej Brytanii za pomocą solidnych kontroli bezpieczeństwa każdego przyjezdnego - to cel brytyjskiego rządu, który zapowiada zmiany w przepisach wjazdowych. Aby dostać się na terytorium kraju, podróżujący będą musieli ubiegać się o Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA).

Dotąd, aby dostać się na terytorium Wielkiej Brytanii, wystarczyło jedynie okazać paszport. Po wprowadzeniu zmian przyjezdni będą musieli ubiegać się o cyfrowe zezwolenie na podróż przed wjazdem do kraju. Jest to uważane za największą zmianę przepisów wjazdowych w Wielkiej Brytanii od dziesięcioleci.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Polska na liście krajów objętych nowymi przepisami wjazdowymi do Wielkiej Brytanii

Pierwszymi obywatelami, którzy będą potrzebować Elektronicznej Autoryzacji Podróży, są Katarczycy. Wniosek o ETA zacznie być od nich wymagany od października 2023 roku. Goście z pozostałych państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej i Jordanii będą mieli możliwość ubiegać się o ETA od lutego 2024 r.

Wielka Brytania zapowiada, że do końca 2024 r. ETA będzie wymagana od przyjezdnych z Unii Europejskiej (m.in. od turystów z Polski), Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Nowej Zelandii, Australii czy innych miejsc na świecie. Zwolnieni z programu elektronicznego zezwolenia na podróż będą jedynie obywatele brytyjscy, irlandzcy oraz osoby posiadające pozwolenie na pobyt, pracę lub naukę - informuje CNBC.

Jak będzie wyglądać złożenie wniosku o ETA?

Przyjezdni będą mogli złożyć wniosek o ETA w aplikacji mobilnej, co pomoże uzyskać szybką decyzję w ciągu trzech dni. W tym celu należy podać dane biometryczne i odpowiedzieć na zestaw pytań. Koszt ETA ma być zgodny z podobnymi systemami międzynarodowymi. W ciągu dwuletniego okresu ważności zezwolenia, podróżujący będą mogli wielokrotnie przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii.

"ETA zwiększą bezpieczeństwo naszych granic, zwiększając naszą wiedzę o osobach pragnących przybyć do Wielkiej Brytanii i zapobiegając przyjazdowi tych, którzy stanowią zagrożenie" - poinformował minister imigracji Robert Jenrick na GOV.UK.

W 2024 r. Unia Europejska ma uruchomić własny cyfrowy system zezwoleń na podróż, zwany ETIAS, dla obywateli zwolnionych z obowiązku wizowego. Umożliwi on podróżowanie po 30 krajach.

Więcej o: