Architekci pójdą w odstawkę? Projekt domu dostaniesz za darmo. Zaskakujący pomysł ministerstwa

Projekty dużych domów o powierzchni od 120 do 180 mkw będą dostępne dla Polaków za darmo na stronie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. - Powstały projekty tradycyjne i nowoczesne, jak i domy w pełni ekologiczne - informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Już teraz można skorzystać z projektów do 70 mkw.
Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Od stycznia tego roku można stawiać "domy bez formalności". Wprowadzono bowiem uproszczoną procedurę, która pozwala w łatwy sposób budować na działkach budowalnych dom do 70 mkw. "Każdy może rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy" - informuje MRiT. Co więcej, przy ich budowie będzie można skorzystać z aż 73 darmowych projektów architektonicznych, które wyłoniono w studenckim konkursie. - Powstały projekty tradycyjne i nowoczesne, jak i domy w pełni ekologiczne - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Rząd udostępni za darmo kolejne projekty domów

Na tym działania resortu rozwoju się jednak nie kończą. Kolejnym krokiem ma być przygotowanie bezpłatnych projektów domów o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Wszyscy, którzy będą chcieli budować domy na własne potrzeby, będą mogli skorzystać z tychże projektów. Mają być one dostępne na stronie internetowej GUNB już pod koniec bieżącego roku. - Procedura budowy domu na zgłoszenie, bezpłatne projekty architektoniczne i uproszczone formalności przy odbiorze budynku - to wszystko znacząco obniży koszty inwestycji - wyjaśniał minister Waldemar Buda. "Dobra robota" - skomentował ten pomysł na Twitterze Tomasz Narkun.  

Darmowe projekty domów. Gdzie są dostępne?

Już teraz na stronie internetowej GUNB [LINK] można znaleźć projekty wyróżnione w rządowym konkursie. Znajdziemy tam 73 darmowe projekty domów do 70 m2 oraz 11 darmowych projektów domów rekreacyjnych do 70 m2. - Wyłonione projekty mogą być inspiracją do stworzenia sobie własnego azylu, który pozwoli uciec od codziennych trosk - chwalił zwycięzców Waldemar Buda. Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: projekt modelowego budynku rekreacji indywidualnej, inżynieria budynków rekreacyjnych oraz praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego. Otrzymali je kolejno: Piotr Wojtowicz, Artur Gała i Alicja Pytka. 

Więcej o: