Zasiłek pogrzebowy powstał z myślą o wsparciu finansowym osób, które zmuszone są ponieść koszty pogrzebu. Wypłacane jednorazowo świadczenie wynoszące 4 tys. zł nie jest zależne od tego, ile rzeczywiście musieliśmy zapłacić za pochówek zmarłego. Choć kojarzy się głównie z rodziną nieżyjącego, może przysługiwać także obcej osobie czy nawet kościołowi.
Podstawowym kryterium przyznawania zasiłku pogrzebowego jest udział w pokrywaniu kosztów pogrzebu. W praktyce oznacza to, że o jego otrzymanie mogą ubiegać się nie tylko członkowie rodziny zmarłego, ale i osoby obce. Na liście upoważnionych do zasiłku pogrzebowego znajdziemy:
Bliscy zmarłego zawsze otrzymują pełną kwotę 4 tys. zł. W przypadku pozostałych podmiotów wymienionych wyżej zasiłek pogrzebowy zależy od poniesionych przez nie kosztów w związku z uroczystością pogrzebową. Jeśli do świadczenia prawo ma na raz więcej niż jedna z możliwych stron, dzieli się je proporcjonalnie do finansowego wkładu w pogrzeb, jaki został poniesiony przez każdą z nich. Dokładny opis procedury uzyskiwania świadczenia znajduje się na stronie ZUS-u.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest upoważniony do wypłacenia nam zasiłku pogrzebowego w ściśle określonych sytuacjach. Należy jednak pamiętać, że przysługuje on tylko z jednego tytułu. Pieniądze otrzymamy po śmierci osoby, która: