Mieszkanie na kredyt czy wynajem? Co się bardziej opłaca? Ekspert przedstawił wyliczenia. Istotna różnica

Osoba, która w ostatnich latach kupiła w Warszawie przeciętne mieszkanie na kredyt, zyskiwała 42 tysiące złotych rocznie więcej, niż w przypadku najmu. "Zawdzięczamy to nie tylko sporym wydatkom na najem, ale też temu, że mieszkania zyskały na wartości" - wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.
Zobacz wideo Litwiniuk: Wakacje kredytowe powinny być adresowane do osób potrzebujących

Z szacunków przygotowanych przez HRE Investment Trust wynika, że przez ostatnich kilkanaście lat zakup mieszkania na kredyt opłacał się bardziej, niż jego najem. "Różnica w kosztach jest wręcz zaskakująco wysoka. Majątek właściciela rósł bowiem przeciętnie aż o 42 tysiące złotych rocznie w porównaniu do majątku kogoś, kto wybrał najem" - czytamy w analizie Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investment Trust, który otrzymała Gazeta.pl.

Mieszkanie na kredyt czy wynajem? Ekspert pokazuje wyliczenia

Ekspert uwzględnił w swoich obliczeniach koszty transakcyjne przy zakupie mieszkania, a więc opłaty sądowe, notarialne, za pośrednictwo oraz podatek (około 6 proc. ceny mieszkania). Przyjął założenie, że mieszkanie zostało zakupione w stanie przeciętnym i nie będzie wymagało generalnego remontu, a jedynie odświeżenia i zmiany części wyposażenia. Tak doliczył wydatek na poziomie 10 proc. ceny mieszkania. Do tego uwzględnił odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości.

"Przy najmie sprawa jest prostsza" - wskazuje analityk. Tutaj kosztem są czynsze (tylko część płacona właścicielowi, a więc bez opłat administracyjnych i tych za media, bo te płacilibyśmy też jako właściciele). Do tego nabywca mieszkania musi przeznaczyć na wkład własny do kredytu znacznie więcej pieniędzy niż najemca na kaucję. "Dlatego w naszych kalkulacjach uwzględniamy jeszcze odsetki od pieniędzy, których jako najemcy nie wydaliśmy na wkład własny do kredytu, tylko ulokowaliśmy na bankowym depozycie" - czytamy w analizie eksperta.

Przeciętna korzyść z zakupu mieszkania na kredyt vs najem (wg. stanu na koniec 2022 roku)Przeciętna korzyść z zakupu mieszkania na kredyt vs najem (wg. stanu na koniec 2022 roku) Grafika: HRE Investment Trust

Dane NBP potrzebne do przeprowadzenia obliczeń są dostępne od III kwartału 2006 roku. Wtedy mieszkanie w stolicy było o połowę tańsze niż teraz. Na jego zakup wystarczyło przeznaczyć około 312 tys. zł. "Gdybyśmy wydali 16 proc. tej kwoty na obsługę transakcji (podatek, opłaty sądowe, notariusza i pośrednika) oraz odświeżenie lokalu, to łączny koszt wzrósłby dodatkowo o niecałe 50 tysięcy złotych. Jeśli ponadto mieszkanie kupilibyśmy na kredyt z 10-proc. wkładem własnym, to w III kwartale 2006 roku musielibyśmy pożyczyć trochę ponad 280 tysięcy" - czytamy. Od tej kwoty odsetki do końca 2022 roku wynosiłyby niecałe 166 tysięcy złotych. Analityk uwzględnił przy tym też dostępne w 2022 roku wakacje kredytowe, bo "choć takiemu kredytobiorcy nie dawały one zbyt dużych profitów, to przecież również jemu się one należały".

Dla porównania najem podobnego lokum w tym samym czasie kosztowałby prawie trzy razy więcej niż wymagane przez bank odsetki. Chodzi o potężną kwotę prawie 454 tys. złotych, którą w latach 2006-2022 należałoby zapłacić w stolicy za najem 50-metrowego lokum. "Już takie porównanie pokazuje, że zakup w latach 2006-2022 był rozwiązaniem znacznie korzystniejszym niż najem" - zauważył Bartosz Turek. Ale to nie wszystko. W odróżnieniu od najemcy właściciel miałby ponadto mieszkanie o sporej wartości.

Biorąc pod uwagę dane NBP, przeciętne 50-metrowe mieszkanie w stolicy było bowiem pod koniec 2022 roku warte ponad 600 tysięcy złotych. Analityk wskazuje, że gdyby właściciel postanowił nieruchomość sprzedać, to po spłacie hipoteki pozostałoby mu prawie 428 tysięcy wolnej gotówki. Natomiast przewagą najmu jest jedynie to, że kaucja wymagana przez właściciela przy podpisaniu umowy jest znacznie mniejsza niż 10-proc. wkład własny do kredytu. Gdyby najemca "zaoszczędzone" w ten sposób pieniądze ulokował w banku, to od III kwartału 2006 roku do końca 2022 roku zarobiłby na odsetkach trochę ponad 15 tysięcy złotych. Jaki jest bilans tych wszystkich obliczeń? "Gdybyśmy po latach porównali majątek właściciela i najemcy, to okazałoby się, że portfel kogoś, kto kupił mieszkanie na kredyt, jest aż o prawie 651 tysięcy złotych grubszy niż portfel najemcy. Licząc od III kwartału 2006 do końca 2022 roku, daje to średnio aż 40 tysięcy złotych rocznie na korzyść właściciela" - czytamy.

Ekspert: Nawet zakup w najgorszym momencie był lepszy niż najem

W 2006 roku metr mieszkania w stolicy można było kupić za połowę aktualnej ceny. Natomiast w III kwartale 2007 roku 50-metrowe lokum w Warszawie kosztowało prawie 457 tysięcy złotych. "Po uwzględnieniu inflacji, a więc tego jak bardzo pieniądze w naszych portfelach straciły w międzyczasie na wartości, wtedy realny poziom cen mieszkań był o 25-30 proc. wyższy niż dziś" - wskazał ekspert. Gdybyśmy w III kwartale 2007 roku mogli kupić 50-metrowe mieszkanie w stolicy z pomocą kredytu z 10-proc. wkładem własnym, musielibyśmy pożyczyć ponad 411 tysięcy złotych. Od tej kwoty odsetki do końca 2022 roku wynosiłyby ponad 237 tysięcy. Do tego koszty transakcyjne i te związane z odświeżeniem lokalu pochłonęłyby ponad 73 tys. złotych. Dla porównania najem w badanym okresie (od III kwartału 2007 do końca 2022 roku) kosztowałby prawie 432 tysiące. Gdyby właściciel postanowił nieruchomość sprzedać, to po spłacie hipoteki pozostałoby mu prawie 338 tysięcy wolnej gotówki. Najemca, lokując pieniądze niewydane na wkład własny do kredytu, zarobiłby w tym czasie na odsetkach prawie 21 tysięcy złotych.

W tym porównaniu znowu to bilans właściciela jest korzystniejszy niż bilans najemcy. "Gdybyśmy na koniec 2022 roku porównali majątek obu, to okazałoby się, że portfel kogoś, kto kupił mieszkanie na kredyt, jest aż o prawie 438 tysięcy złotych grubszy, niż portfel najemcy. Licząc od III kwartału 2007 do końca 2022 roku, daje to średnio prawie 29 tysięcy złotych rocznie na korzyść właściciela" - czytamy w analizie. Ekspert wskazał również na przykład właściciela, który nad najem przedłożyłby zakup na kredyt w I kwartale 2018 roku. Majątek takiej osoby byłby pod koniec 2022 roku o prawie 286 tysięcy złotych większy niż majątek najemcy. Średnio daje to aż 60 tysięcy złotych rocznie. Przede wszystkim byłaby to zasługa wzrostu cen nieruchomości.

Przewaga zakupu nad najmem wyraźnie topnieje w przypadku osób, które na własne "M" zdecydowały się w 2021 roku. Co więcej, właściciele, którzy własne "M" kupili pod koniec 2021 roku, mogli być nawet pod koniec 2022 roku w gorszej sytuacji finansowej niż najemcy. Wyniki te nie oznaczają jednak, że najem był w 2021 roku rozwiązaniem lepszym niż zakup. Koszty dodatkowe (obsługa transakcji i odświeżenie lokalu) w przypadku transakcji 50-metrowymi mieszkaniami w stolicy w 2021 roku oszacowano na od 87 do 95 tysięcy złotych. "Trudno oczekiwać, że w ciągu roku wysokie koszty najmu i wzrost wartości nieruchomości koszty te odrobią czy zniwelują. To tylko potwierdza, że zakup mieszkania nie jest decyzją krótkoterminową. Jeśli ktoś potrzebuje lokum na rok czy nawet dwa, to roztropniejszym rozwiązaniem może być w tym wypadku najem, a nie zakup" - podkreślił Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Więcej o: