"Lex pilot" leci do śmieci. W całości. TVP nie zdominuje pierwszych kanałów

Nie będzie jednak faworyzacji programów TVP. Rząd całkowicie wykreślił "lex pilot". Zapisy w tej sprawie zostaną usunięte z nowelizacji Prawa komunikacji elektronicznej, choć nie jest jeszcze jasne, w jakim trybie zostanie to zrobione.
Zobacz wideo Ustawa Lex pilot będzie miała wpływ na wybory? Pytamy posłankę Lubnauer

Pod koniec marca sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzuciła projekt ustawy "lex pilot". Zapowiedziano wówczas wprowadzenie modyfikacji przepisów. Jak się jednak okazało, kontrowersyjne zapisy zostaną całkowicie usunięte z noweli. - Nie będzie w ogóle części dotyczącej telewizji. W projekcie znajdą się wyłącznie te kwestie, które znajdowały się w nim przed procedowaniem go przez Radę Ministrów. Kwestie dotyczące telekomunikacji, komunikacji elektronicznej. Zabraknie elementów dodanych na Radzie Ministrów na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Lex pilot" upadło. TVP nie będzie faworyzowane

Nie rozstrzygnięto jeszcze, w jaki sposób zapisy zostaną usunięte z ustawy. Lewandowski tłumaczy, że możliwe jest wycofanie projektu z Sejmu i złożenie go bez elementów dot. telewizji. Inną opcją jest przyjęcie poprawki, która eliminuje te elementy w całości. Nowelizacja pozostałych przepisów powinna zostać wdrożona do lipca, czego wymaga Unia. Szanse na to są małe, bo projekt najpewniej nie zostanie uchwalony nawet w tej kadencji Sejmu, informują WM.

Usunięte przepisy, które budziły sprzeciw nadawców prywatnych, operatorów i opozycji, dotyczył faworyzowania kanałów telewizji publicznej.  Zgodnie z nimi w ofercie operatorów płatnej telewizji na pierwszych pięciu kanałach obowiązkowo miały znaleźć się kanały: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura i TVP Info, a kolejne wg. rozporządzenia KRRiT. Ponadto platformy satelitarne musiałyby udostępnić nie tylko TVP3 Warszawa (jak to ma miejsce obecnie), a wszystkie 16 kanałów regionalnych TVP3. "Lex pilot" przewidywał też, obowiązek sprzedaży klientom pojedynczych kanałów telewizyjnych (à la carte) oraz konieczność dostarczania telewizji hybrydowej.

"Lex pilot" kosztowałoby miliardy złotych

Gdyby przepisy udało się przepchnąć, w Polsce trzeba byłoby wymienić 10 mln dekoderówPolska Izba Komunikacji Elektronicznej szacowała bowiem, że mniej niż 5 proc. dekoderów do odbioru płatnej telewizji wykorzystywanych w Polsce daje możliwość odbioru funkcjonalnej telewizji hybrydowej. Po wejściu w życie "lex pilot" taką funkcję musiałby mieć każdy dekoder. Ich wymiana kosztowałaby około 5 mld złotych. 

Więcej o: