- Jesteśmy zaskoczeni, a wręcz zdumieni. Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego objęto nim wino. Nie docierały do nas żadne niepokojące informacje o jakości wina sprowadzanego z Ukrainy - powiedziała Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Wskazała, że wprowadzony zakaz oznacza "bardzo duże problemy dla importerów".
"Branża podejrzewa, że skoro piwa i napojów spirytusowych (poza alkoholem etylowym pochodzenia rolniczego) zakaz nie dotyczy, to wino jako wyrób zdefiniowany w unijnym rozporządzeniu o rynkach rolnych zostało bezrefleksyjnie włączone do polskiego projektu. Już wysłano stosowne apele do resortu rozwoju i technologii" - czytamy. - Włożenie do jednego worka produktów pochodzących z innych działów rolnych okazuje się całkowicie irracjonalne - wskazał Tomasz Głoskowski, dyrektor generalny firmy Partner Center w rozmowie z gazetą i wskazał, że rząd jednym rozporządzeniem nie tylko wstrzymał import zbóż, ale też win gronowych produkowanych na terenie Ukrainy.
Eksperci zauważają, że rząd, rozwiązując jeden problem, niespodziewanie uderzył w inne firmy i zerwał wiele łańcuchów dostaw. - Gasząc pożar, aby uspokoić sytuację rolników w kwestii zbóż, jednocześnie wylano dziecko z kąpielą. Najpopularniejsze produkty importowane z Ukrainy to wódka i czekolada, jedno embargiem objęto, a drugie nie - zauważyła Agnieszka Górnicka, prezes firmy doradczej Inquiry. Zaskoczeni są również producenci korzystający z miodu i innych produktów pszczelarskich z Ukrainy, którzy "z dnia na dzień zostali odcięci" od surowca.
Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśnia we wtorek, że zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych nie dotyczy produktów przywożonych przez podróżnych na własne potrzeby. "Ilość takich produktów nie może jednak wskazywać na ich przywóz w celach handlowych" - czytamy w komunikacie.
Przyjęte w sobotę rozporządzenie o zakazie przewozu produktów rolnych z Ukrainy ma obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku. Wymienia w 18 punktach produkty, objęte zakazem. To zboża, cukier, susz paszowy, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, produkty z przetwórstwa warzyw i owoców, wina, wołowina, cielęcina, mleko i jego przetwory, wieprzowina, baranina, jaja, mięso drobiowe, alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, produkty pszczele, a także grupę produktów określonych jako pozostałe, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/20 to jest m.in., żywe świnie, konie, bydło, mięso z uboju.