Transport zboża z Ukrainy. Opublikowano rozporządzenie ministra finansów

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministra finansów nowelizujące rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Rozporządzenie wchodzi w życie w piątek.
Zobacz wideo Plan Tuska na pierwsze sto dni rządów? Rozliczenie. "Nie ma litości, będą musieli zapłacić!"

Nowelizacja przewiduje objęcie monitorowaniem drogowego i kolejowego przewozu towarów, które są produktami rolnymi. W rozporządzeniu wymienia się: zboża, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 500 kilogramów. Jaja, jeżeli ich liczba w przesyłce towarów przekracza 900 sztuk, mięso drobiowe, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 250 kilogramów, produkty pszczele, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 10 kilogramów.

Monitorowanie przewozu towarów z Ukrainy. Jest rozporządzenie

Minister rolnictwa Robert Telus, po rozmowach we wtorek ze stroną ukraińską, poinformował, że wypracowano mechanizmy, które będą gwarantowały, że żadna tona zboża z Ukrainy nie pozostanie w Polsce. Transporty ukraińskiego zboża przez nasz kraj będą przez pewien czas konwojowane, objęte systemem SENT i będą na nich zakładane plomby z systemami elektronicznymi, śledzącymi transport.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że przejazd ukraińskich towarów rolnych przez Polskę zostanie uruchomiony w piątek o północy. Jak mówił, ten czas jest potrzebny na wydanie dwóch rozporządzeń ministra.

Wznowienie tranzytu w piątek

We wtorek minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że wypracowano mechanizmy, które będą gwarantowały, że żadna tona zboża z Ukrainy nie pozostanie w Polsce. Transporty ukraińskiego zboża przez nasz kraj będą przez pewien czas konwojowane, objęte systemem SENT i będą na nich zakładane plomby z systemami elektronicznymi, śledzącymi transport. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że przejazd ukraińskich towarów rolnych przez Polskę zostanie uruchomiony w piątek o północy. Jak mówił, ten czas jest potrzebny na wydanie dwóch rozporządzeń ministra.

Więcej o: