Niemcy wycofują swoje Patrioty z Polski. Będą bronić naszego nieba tylko do czerwca. Berlin się wytłumaczył

Niemcy wycofają z terytorium system Patriot, który trafił do nas na początku roku. Berlin tłumaczy swoją decyzję ograniczonymi zasobami sprzętu wojskowego. Wcześniej niemiecki rząd przekazał jednostki systemu Patriot Ukrainie.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony potwierdził w rozmowie z agencją Funke, że Berlin wycofa system obrony powietrznej Patriot z terytorium Słowacji i w Polski, ponieważ Niemcy "starają się jak najlepiej wykorzystać swoje ograniczone zasoby wojskowe" - informuje Agencja Reutera. Zainteresowane kraje zostały już poinformowane o decyzji.

Zobacz wideo The best of, czyli Glapiński show

System najpierw zostanie wycofany z Polski, gdzie działać ma do czerwca. Z terytorium Słowacji wycofany zostanie do końca roku. Patrioty nie służyły w Polsce długo. Berlin zaoferował Polsce wysłanie trzech jednostek sprzętu, by pomóc w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej. Bezpośrednią przyczyną był incydent z listopada ubiegłego roku, kiedy to dwóch mężczyzn zginęło od zabłąkanego ukraińskiego pocisku, który spadł na wieś Przewodów w woj. lubelskim.  

Pierwsze dwie z trzech jednostek zostały wysłane do Polski w styczniu. Na Słowację trafiły wcześniej, bo już w marcu ubiegłego roku, krótko po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. 

Niemcy mają ograniczone zasoby broni

Niemcy zadeklarowali wcześniej, że system Patriot pochodzący z zapasów niemieckiej armii trafi na Ukrainę. Niemieckie wojsko ma dziś 11 jednostek tego typu broni. Oznacza to spadek, bo w okresie zimnej wojny, gdy był to frontowy kraj NATO, liczba jednostek sięgała 36. 

System Patriot to mobilny systemem obrony przeciwrakietowej, który wykrywa i przechwytuje nadlatujące pociski. Wykorzystuje technologię radarową, co pozwala na śledzenie trajektorii i określenie potencjalnego miejsca uderzenia rakiety. Po wykryciu zagrożenia wystrzeliwany jest pocisk przechwytujący wyposażony w systemy naprowadzania. Jedną z kluczowych cech systemu Patriot jest jego zdolność do odróżniania prawdziwych zagrożeń od fałszywych. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym algorytmom. System Patriot posiada również możliwość komunikowania się z innymi systemami obronnymi w celu koordynacji. Stworzony został w latach 80. w USA. 

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: