Ukraińskie zboże znów może przejechać przez Polskę. W nocy zmieniono przepisy ws. tranzytu

W nocy z czwartku na piątek opublikowano rozporządzenie ws. ukraińskich produktów rolnych. Wciąż nie można ich wwozić do Polski, ale zezwolono na tranzyt. Warunkiem jest rozładunek w konkretnych portach.
Zobacz wideo Kryzys zbożowy. Radosław Fogiel: Przez ostatnie miesiące szukaliśmy rozwiązania na poziomie KE

Około 2.00 w nocy w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rząd umożliwił tranzyt niektórych produktów z Ukrainy przez polskie terytorium.

Ukraińskie zboże może przejechać przez Polskę

Zgodnie z rozporządzeniem, przewóz produktów z Ukrainy przez Polskę będzie możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w Interlaken, pod warunkiem że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu lub Szczecinie lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przewozy tranzytowe mają być monitorowane. Rozporządzenie wchodzi w życie od piątku i będzie obowiązywać do 30 czerwca. Nowe przepisy, poza tranzytem zbóż, jajek, mięsa drobiowego i produktów pszczelich, utrzymują zakaz wwozu do Polski z Ukrainy innych produktów rolnych.

Jest też rozporządzenie ws. nadzoru nad ukraińskimi produktami rolnymi

Przed złagodzeniem przepisów przewozu przez Polskę w czwartek opublikowano również rozporządzenie ministra finansów dotyczące nadzoru nad tranzytem. Nowelizacja przewiduje objęcie monitorowaniem drogowego i kolejowego przewozu towarów, które są produktami rolnymi. W rozporządzeniu wymienia się: zboża, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 500 kilogramów. Jaja, jeżeli ich liczba w przesyłce towarów przekracza 900 sztuk, mięso drobiowe, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 250 kilogramów, produkty pszczele, jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 10 kilogramów.

Więcej o: