Dodatkowe 3000 zł z ZUS. Kodeks pracy od środy pozwoli rodzicom uzyskać dodatkowe pieniądze

Nawet 3020 zł zyskać można dzięki nowym regulacjom, które wchodzą w życie od środy. Kodeks pracy zmienia się bowiem, przez co obowiązywać będą nowe zasady dotyczące zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Zobacz wideo Kiedy podpisanie porozumienia Polski 2050 i PSL?

Rodzice, którzy pobierają zasiłek macierzyński, mogą liczyć na znaczną podwyżkę świadczenia. O większe pieniądze trzeba jednak postarać się samemu i złożyć wniosek do ZUS. Na dotrzymanie formalności nie ma zbyt wiele czasu.

Skąd jednak ta nowość? 26 kwietnia nastąpi zmiana Kodeksu Pracy, która dotyczyć będzie także rodziców. Będą mogli oni korzystać z dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu. Obecnie rodzice mogą spędzić z dzieckiem 32 lub 34 tygodnie. Od środy będzie to 41 tygodni (lub 43 tygodnie, gdy urodzą się nam bliźniaki, trojaczki etc). 

Jak uzyskać wyższy zasiłek? Rodzice korzystający z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego muszą złożyć wniosek w ciągu 21 dni od wejścia ustawy w życie, czyli do 27 maja. Za pracowników firm zatrudniających ponad 20 osób taki wniosek składają pracodawcy. - Z kolei zatrudnieni w mniejszych firmach wniosek o wypłacenie zasiłku w nowej wysokości składają pracodawcy - wyjaśnia "Faktowi" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Tyle możesz zyskać

Dziennik wyliczył przykładowe kwoty, które można zyskać dzięki nowym przepisom. Scenariuszy jest kilka. W pierwszym mama decyduje się otrzymywać zasiłek w równej wysokości przez cały okres przysługiwania świadczenia. Jeśli zarabia 3000 zł, zyska stosunkowo niewiele, bo 130 zł w czasie całego urlopu rodzicielskiego. Przy zarobkach na poziomie 5000 zł, ten zysk wynosi już 320 zł, a przy pensji 7000 zł brutto - 455 zł. 

W drugiej opcji mama najpierw pobiera zasiłek macierzyński, a po nim rodzicielski. Tu zysk jest znacznie większy. Przy 3000 zł pensji zysk w czasie urlopu rodzicielskiego wynosi 1295 zł, przy zarobkach na poziomie 5000 zł to 2155. Pensja 7000 zł daje 3020 zł zysku - wylicza Fakt

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: