Z Warszawy czy Radomia? Skąd polecimy taniej? Porównujemy ceny lotów na stołecznych lotniskach

Bartłomiej Pawlak
Jeszcze w tym tygodniu nowy port lotniczy w Radomiu zacznie działać jako lotnisko Warszawa-Radom. Postanowiliśmy sprawdzić, czy ma szansę przyciągnąć do siebie podróżnych ze stolicy i okolic ceną. Porównaliśmy ceny lotów oferowanych na lotnisku Chopina i w Modlinie z tymi w Radomiu.

27 kwietnia na zbudowanym niemal od zera lotnisku w Radomiu ma wylądować pierwszy samolot (z Paryża). W kolejnych dniach pasażerowie polecą z portu do kilku miast. Polski przewoźnik PLL LOT jest jak na razie jedynym, które będzie oferował z tego portu regularne, rejsowe loty. Poza nim starty z Radomia zapowiedziało kilku touroperatorów. Warszawa-Radom (to oficjalne oznaczenie tego lotniska) według zapowiedzi ma być portem lotniczym nie tylko dla radomian, ale i mieszkańców całego środkowego Mazowsza.

Zobacz wideo Czy to konsola? Czy to komputer? Nie! To Steam Deck - sprzęt inny niż wszystkie [TOPtech]

Na razie pięć kierunków. Dwa z nich są też na Chopinie

Siatka połączeń z Radomia na razie jest na tyle krótka, że trasy można policzyć na palcach jednej ręki. I to dosłownie, bo obsługiwanych jest pięć miast - Paryż [CDG], Rzym [FCO], Warna, Preweza i Tirana. Zabrakło jakichkolwiek dalszych kierunków, np. do północnej Afryki czy na Bliski Wschód. Co ciekawe, dwa z przygotowanych przez LOT połączeń - Paryż i Tiranę - przewoźnik obsługuje bezpośrednio również z Lotniska Chopina. Dość zaskakujące, że linia zdecydowała się utrzymywać je na dwóch warszawskich lotniskach jednocześnie (bo formalnie Radom jest jednym z warszawskich lotnisk). Czyżby LOT zostawił sobie furtkę na wypadek niepowodzenia na jednym ze stołecznych portów? Taka decyzja sprawiła, że LOT na dwóch trasach konkuruje zatem sam ze sobą, a musi walczyć jednocześnie z low costami oraz tradycyjnymi przewoźnikami z innych krajów - przede wszystkim z Lufthansą i Austrian Airlines - którzy rozpychają się w głównym porcie lotniczym stolicy.

Czy jednak pięć kierunków przyciągnie do Radomia podróżnych, chociażby z Warszawy? Kluczowym czynnikiem będą zapewne ceny lotów. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy faktycznie bardziej opłacalny będzie lot z lotniska Chopina, czy wyprawa do portu położonego ponad 100 km na południe od stolicy. Porównaliśmy ceny biletów na trasach oferowanych z Radomia, a za cel wzięliśmy kupienie przynajmniej kilkudniowej wycieczki w terminie od czerwca do września w możliwie jak najniższej cenie.

Warszawa - Paryż

Na pierwszy ogień idzie Paryż. Z Radomia do stolicy Francji bez problemu znajdziemy przeloty LOT-em za ok. 500 zł w obie strony, co wydaje się bardzo dobrą ceną (jak na tradycyjnego przewoźnika). Chcąc kupić bilet z Lotniska Chopina trzeba już liczyć się ze znacznie większym wydatkiem, przekraczającym tysiąc złotych. Lecąc ze stolicy warto zatem zainteresować się ofertą konkurencji, która przewiezie nas w obie strony za ok. 600-700 zł. Wiele zależy tu jednak od konkretnego miesiąca, zwłaszcza że przed nami okres wakacyjny (w lipcu i sierpniu bilety są zawsze zdecydowanie droższe).

Bez problemu znajdziemy jednak bilety w obie strony w czerwcu za 700 zł na jednym bilecie (Lufthansa z przesiadką) lub loty bezpośrednie, które zaczynają się od ok. 700-800 zł w przypadku Wizzaira lub nawet powyżej 1200 zł w przypadku linii AirFrance. W tym przypadku Radom okazuje się zatem zdecydowanie tańszy, ale oferuje ledwie trzy połączenia tygodniowo, podczas gdy z Chopina do Paryża odlatuje po kilka samolotów dziennie. Chcąc jak najtaniej wybrać się na kilka dni do Paryża, przed końcem września należy jednak skorzystać z usług Ryanaira (z lotniska w Modlinie). Najniższa cena, jaką znaleźliśmy w czerwcu to 443 zł, a we wrześniu 388 zł. Nieco taniej niż w przypadku LOT-u, ale za to z mniejszym limitem bagażu podręcznego.

Warszawa - Paryż / ceny lotów - przykładowy terminWarszawa - Paryż / ceny lotów - przykładowy termin fot. zrzut ekranu ze strony Google Loty

Warszawa - Rzym

Loty do Rzymu z Radomia są już oferowane w mniej atrakcyjnej cenie. LOT sprzedaje połączenie w obie strony za kwoty dochodzące do tysiąca złotych, choć pod koniec sierpnia można znaleźć jeden przelot za 570 zł w obie strony (to najlepsza cena). Lotnisko Chopina ponownie jest droższe (linie LOT i Wizzair). Do końca lipca ceny są zbliżone do tych w Radomiu, za to od sierpnia na bilet trzeba już wydać ponad tysiąc złotych. Najtańsze loty znaleźliśmy węgierską tanią linią lotniczą pod koniec czerwca - kosztują 490 zł. Latający z Modlina Ryanair oferuje znacznie większą liczbę połączeń w nieco niższych cenach (ok. 600-800 zł), a najtańsze loty znaleźliśmy za niespełna 580 zł.

Warszawa - Tirana

W przypadku przelotu do Tirany LOT na lotnisku w Radomiu daje nam bardzo ograniczone możliwości. W tygodniu jest tylko jeden przelot (w każdą niedzielę), a za bilet na tygodniowy wyjazd w dwie strony zapłacimy co najmniej 1900 zł w czerwcu i lipcu lub 1750 zł w sierpniu. Najniższą cenę znaleźliśmy we wrześniu - 1600 zł. Lepszym pomysłem jest już skorzystanie z oferty LOT-u na Lotnisku Chopina, z którego narodowy przewoźnik lata codziennie. Ceny są generalnie nieco niższe niż w Radomiu, a w czerwcu, sierpniu i wrześniu znaleźliśmy kilka przelotów za 1250 zł w dwie strony. W przypadku większości terminów nieco bardziej opłacalny jest Wizzair, a najtańszy lot tą linią do stolicy Albanii (przy założeniu, że mowa o tygodniowym wyjeździe) kosztuje obecnie 560 zł.

Warszawa - Tirana - porównanie cen z lotniska Chopina i portu w RadomiuWarszawa - Tirana - porównanie cen z lotniska Chopina i portu w Radomiu fot. zrzut ekranu ze strony LOT (book.lot.com)

Warszawa - Warna i Warszawa - Preweza

W tym przypadku walka jest dość nierówna, bo żadna linia lotnicza nie oferuje bezpośrednich lotów do tego miasta z lotniska Chopina. Ceny na ogół przekraczają 1,5 tys. zł (Austrian) i wymagają najczęściej wielogodzinnego oczekiwania w Wiedniu. Z pomocą nie przychodzi też Modlin, bo Ryanair nie lata z tego lotniska do Warny (choć lata do oddalonego o 130 km Burgas). Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zatem lot z Radomia, za który LOT każe płacić sobie 990 zł (tyle kosztuje zdecydowana większość terminów). Niestety - podobnie jak w przypadku Tirany - trzeba liczyć się z koniecznością wyjazdu przynajmniej na tydzień, bo narodowy przewoźnik lata tu tylko we wtorki.

Podobna sytuacja jest w przypadku greckiej Prewezy. To niewielkie miasteczko ok. 350 km od Aten i żadna linia lotnicza nie oferuje w miarę komfortowych przelotów do tego miejsca z Warszawy lub Modlina. Najczęściej mowa bowiem nawet o kilku przesiadkach lub kilkudziesięciogodzinnym oczekiwaniu na lotnisku. Lot z Radomia to zatem jedyny w miarę wygodny sposób, aby się tam dostać. LOT lata do Prewezy i z powrotem wyłącznie w piątki, a ceny zaczynają się od ok. 1500 zł.

Tylko dwa połączenia z Radomia naprawdę mają sens

Podsumowując, Radom okazuje się najlepszym rozwiązaniem, jeśli akurat wybieramy się do Warny lub Prewezy. Z lotniska Chopina po prostu nie ma konkurencji w postaci dogodnych przelotów bezpośrednich lub z krótkimi przesiadkami. Na trasach do Paryża i Rzymu LOT może z kolei konkurować ceną z tanimi liniami na lotnisku w Warszawie i Modlinie. Narodowy przewoźnik oferuje większy bagaż podręczny, ale wymaga prawie dwugodzinnej podróży ze stolicy polski na lotnisko w Radomiu. Siatka połączeń do Tirany to z kolei strzał w stopę. Wygodniej i taniej jest bowiem polecieć do największego miasta Albanii z warszawskiego portu.

Więcej o: