Tysiące rodziców popełnia ten błąd. Skarbówka wzywa do poprawienia PIT-u

W Małopolsce aż 2 tysiące rodziców nieprawidłowo rozliczyło dochody swojego niepełnoletniego dziecka np. z renty czy stypendium. Urząd Skarbowy wezwał ich już do korekty, ale można było tego uniknąć. Ostrzega więc innych, którzy wciąż nie rozliczyli podatku dochodowego.

To ostatnie dni na złożenie deklaracji podatkowej. Termin rozliczenia się z Urzędem Skarbowym mija bowiem do 2 maja. Już teraz możemy jednak powiedzieć, że rozliczenie PIT-u za 2022 roku okazało się dla wielu osób wyzwaniem. Reforma podatkowa znana jako Polski Ład skomplikowała znane formalności. Widać tego pierwsze efekty. Izba Administracji Skarbowej w Krakowie poinformowała, że wpłynęło do niej ponad 2 tysiące zeznań dzieci, które były niewłaściwie uzupełnione. Dlatego tych, którzy jeszcze nie rozliczyli PIT-u, ostrzegamy przed popularnym błędem.  

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Rozliczenie PIT. Tysiące rodziców popełnia ten błąd

Polski Ład zmienił sposób rozliczenia rent rodzinnych dla małoletnich dzieci. Od tego roku stanowią ich dochód. Oznacza to, że również podlegają opodatkowaniu i wykazaniu w odrębnej deklaracji PIT na imię i nazwisko dziecka. "To opłacalne, bo teraz każdy - i rodzic i dziecko - może skorzystać z kwoty wolnej 30 000 zł" - wyjaśnia KAS. Dziecko osiągające dochód nieprzekraczający 30 tys. zł nie zapłaci więc podatku dochodowego, a pobrane przez ZUS zaliczki odzyska w ramach rozliczenia rocznego podatku. Dzieci jednak błędnie podpisują zeznania elektronicznie swoimi danymi autoryzacyjnymi lub swoim podpisem zaufanym. "Dzieci nie mają lub mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych i nie mogą samodzielnie podpisać zeznania podatkowego - ani tradycyjnie, ani elektronicznie" - tłumaczy KAS. Rozliczenia powinni skorygować rodzice, podpisując je w imieniu dziecka.  

KAS wyjaśnia więc rodzicom, że aby zrobić to poprawnie, należy wypełnić zeznanie za dziecko na papierowym formularzu. Podkreślmy, że musi on być papierowy, ponieważ formularze elektroniczne nie przewidują możliwości logowania małoletniej osoby danymi rodzica. Następnie należy podpisać zeznanie w imieniu dziecka i wskazać, kim się dla niego jest (np. matka, opiekun prawny itd.) Takie zeznanie można wysłać za pośrednictwem poczty lub złóż osobiście w Urzędzie Skarbowym. "Warto zrobić to samodzielnie, nie czekając na wezwanie z urzędu, co przyspieszy ewentualny zwrot nadpłaty. Poprawa zeznania jest konieczna i nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji" - apeluje KAS.  

Więcej o: