ZUS wysyła listy do emerytów i rencistów - to dwie kluczowe decyzje w jednej kopercie. Nie przegap ich!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z końcem kwietnia rozpocznie wysyłkę dwóch listów do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdą się dwie kluczowe decyzje związane z przysługującymi im świadczeniami.

Emeryci i renciści w najbliższych tygodniach powinni otrzymać list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Znajdą w nim decyzje o wysokości przyznawanego świadczenia po waloryzacji oraz o przyznaniu 13. emerytury.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Włodzimierz Cimoszewicz gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (26.04)

ZUS wysyła decyzje do emerytów i rencistów

Świadczeniobiorcy powinni wyczekiwać listu z ZUS-u, ponieważ znajdą w nim die ważne dla nich informacje. Dowiedzą się, o ile wzrosło ich świadczenie po ostatniej waloryzacji, którą wprowadzono 1 marca br.

W tej samej kopercie świadczeniobiorcy dostaną też decyzję, dotyczącą przyznania 13. emerytury. Nie należy składać w tym celu żadnego wniosku, ponieważ pieniądze trafiają do emerytów i rencistów automatycznie.

Coraz więcej emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji

Od stycznia dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty, czyli mLegitymacja. Osoby uprawnione mogą z niej korzystać w aplikacji mObywatel, którą należy zainstalować na urządzeniu mobilnym. Dzięki temu mają swoją legitymację cały czas przy sobie. - Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS - przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

MLegitymacja jest wystawiana automatycznie, nie trzeba składać żadnego wniosku lub stawiać się w urzędzie. - Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują - dodała Gertruda Uścińska.

"Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i elektronicznej. Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem ważności" - przekazuje ZUS.

Więcej o: