Kiedy spacer z psem może zakończyć się mandatem? Na nieodpowiedzialnych właścicieli czekają surowe kary

Właściciele czworonogów powinni mieć świadomość swoich obowiązków wynikających z ustaw, czy przyjętych aktów prawa miejscowego. Znajomość przepisów pozwoli przede wszystkim uniknąć kar za nieodpowiednie postępowanie ze swoim psem m.in. w trakcie spaceru. W tym artykule dowiesz się, za jakie przewinienia z udziałem swojego czworonoga możesz otrzymać mandat.

Kary za nieprzestrzeganie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia zostały jasno określone w art. 77 Kodeksu wykroczeń. Pozostałe artykuły ww. kodeksu wskazują także na konsekwencje wynikające m.in. z niesprzątania po swoim pupilu oraz puszczania go luzem na terenach leśnych.

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Kiedy spacer z psem może zakończyć się mandatem?

Od 10 kwietnia 2021 roku zmianie uległy przepisy dotyczące "zachowania staranności przy utrzymaniu zwierzęcia". Wprowadziły one zwiększone mandaty dla osób, które w trakcie spaceru ze swoim czworonogiem nie zachowają odpowiednich środków ostrożności. W takiej sytuacji minimalny mandat wynosi od 50 do nawet 250 złotych. Inaczej sprawa ma się w przypadku właścicieli ras uznanych prawnie za niebezpieczne. Spuszczenie ze smyczy takiego psa według art. 77 Kodeksu wykroczeń stanowi niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. W związku z tym takie działanie karane jest nawet 500 zł mandatem. Podobna grzywna może grozić za brak kagańca. Kara może zostać nałożona także na  właścicieli psów, którzy z pupilami bez zabezpieczeń podróżują komunikacją miejską. 

Za co jeszcze mogą grozić wysokie kary?

Ten sam kodeks wskazuje także na obowiązek trzymania psa na smyczy podczas pobytu na terenie lasu. W art. 166 Kodeksu wykroczeń czytamy "Kto w lesie puszcza luzem psa (...) podlega karze grzywny albo karze nagany". W zależności od wielkości przewinienia mandat może wynieść od 20 zł do nawet 5 tys. zł. Warto także przypomnieć, że zgodnie z art. 15 par. 16 Ustawy o ochronie przyrody zabronione jest wprowadzanie psów na teren większości parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Właściciele czworonogów muszą pilnować jeszcze jednego istotnego obowiązku, jakim jest sprzątanie po swoim pupilu. Pozostawienie odchodów zwierzęcia na trawniku, chodniku, czy innym miejscu użyteczności publicznej skutkuje nałożeniem mandatu w wysokości do 500 zł. Kara ta może się jednak różnić w zależności od regionu. Z tego obowiązku zwolnione są jednak osoby z niepełnosprawnością, a także funkcjonariusze, którzy mają pod opieką zwierzę znajdujące się w danej chwili na służbie. 

Więcej o: