Słowacja tymczasowo przywróci kontrole na granicach. Rząd wskazuje na kwestie bezpieczeństwa

Słowacja od 24 maja do 8 czerwca wprowadzi kontrole na granicach z Polską, Czechami, Austrią i Węgrami oraz w portach lotniczych. Powodem ich przywrócenia są kwestie bezpieczeństwa związane z organizowanymi w tym czasie wydarzeniami o charakterze międzynarodowym.
Zobacz wideo Korytarz życia na Słowacji. Nie wszyscy kierowcy radzą sobie z jego sprawnym utworzeniem

W dniach 29-31 maja w Bratysławie odbędzie się forum Globsec poświęcone bezpieczeństwu. Wezmą w nim udział politycy i eksperci z całego świata - wyjaśnia słowacki dziennik "Pravda". - Priorytetem jest zapewnienie wysokiego standardu bezpieczeństwa - przekazał słowacki minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec.

Słowacja tymczasowo przywróci kontrole na granicach. Wskazuje na nadchodzące wydarzenia

Słowackie ministerstwo spraw wewnętrznych uzasadnia tymczasowe przywrócenie kontroli także międzynarodową imprezą klubu motocyklowego Hells Angels MC Slovakia, która odbędzie się w dniach 2-4 czerwca. Słowacki rząd podkreśla, że wydarzenie to "wiąże się z wysokim ryzykiem bezpieczeństwa polegającym na możliwym poważnym zagrożeniu porządku publicznego" i przypomina, iż odnotowano "liczne poważne incydenty" podczas podobnych imprez motocyklistów, organizowanych w przeszłości.

Z kolei Czeska Agencja Prasowa przekazała, że w czasie obowiązywania kontroli granicznych na Słowacji ma odbyć się również szczyt prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki, którą tworzą kraje wschodniego skrzydła NATO. "Granice lądowe Republiki Słowackiej z Polską, Czechami, Austrią i Węgrami będą przekraczane tylko na wybranych przejściach granicznych na czas trwania kontroli" - wskazuje "Pravda".

Słowacja przywróci kontrole na granicach. Rząd przypomina o dokumentach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Słowacji zaleca, aby wszystkie osoby wjeżdżające na teren państwa na czas kontroli, która będzie obowiązywała w dniach od 24 maja do 8 czerwca, posiadały przygotowane wcześniej dokumenty w celu przyspieszenia procesu kontroli. Obywatelom Słowacji i Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, natomiast obywatele innych krajów muszą posiadać paszport lub inne dokumenty uprawniające ich do pobytu na terytorium Republiki Słowackiej (zezwolenie na pobyt lub wiza).

Więcej o: