Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 190 zł brutto. Rząd przedstawił plany waloryzacji w 2024 r.

Rząd przedstawił plany przyszłorocznej waloryzacji emerytur. Zgodnie z rządowymi prognozami, emeryci będą mogli liczyć na 12-proc. wzrost przysługujących im świadczeń, dzięki czemu emerytura minimalna byłaby o 190 zł brutto wyższa niż obecnie. Ma to związek z założeniami dotyczącymi wysokości inflacji w nadchodzących latach.

25 kwietnia rząd pracował nad Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2023-2026, o czym informuje "Fakt". Dokument ten zawiera rządowe prognozy dotyczące ważnych wskaźników makroekonomicznych, w tym inflacji. Rządowe plany mają bardzo duże znaczenie dla emerytów, ponieważ poziom inflacji wpływa bezpośrednio na wysokość waloryzacji emerytur.

Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

Rząd przedstawił założenia dotyczące inflacji. Jej wysokość wpływa na waloryzację emerytur

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceminister finansów Piotr Patkowski opowiedział o prognozowanej przez rząd inflacji. - Mniej więcej zgodnie z konsensusem rynkowym i projekcją NBP, w tym roku przewidujemy średnioroczną inflację na poziomie 12 proc., w 2024 r. - 6,5 proc., 2025 r. - 3,9 oraz 3,1 proc. w 2026 r. - powiedział wiceminister Patkowski. Dane te zostały potwierdzone przez Ministerstwo Finansów po zakończeniu posiedzenia rządu.

Dzięki ujawnieniu planów dotyczących inflacji emeryci dowiedzieli się, jak wysoka ma być waloryzacja ich świadczeń w nadchodzących latach. Waloryzacja emerytur stanowi bowiem rekompensatę za inflację, z jaką seniorzy mieli do czynienia rok wcześniej. Tegoroczny poziom inflacji wpłynie zatem na wysokość podwyżek emerytur w 2024 roku. Jeśli rządowe prognozy okażą się prawdziwe, emeryci dostaną w związku z tym świadczenia wyższe o 12 proc.

Rząd planuje 12-procentową waloryzację emerytur. Emerytura minimalna ma wzrosnąć o 190 zł brutto

Emerytura minimalna wynosi obecnie 1588,44 zł brutto. Emerytury ulegają waloryzacji 1 marca danego roku. 12-procentowa waloryzacja oznaczałaby wobec tego, że 1 marca 2024 r. emerytura minimalna wzrośnie o 190 zł i będzie wynosić 1778,44 zł brutto. Z kolei 1 marca 2025 roku świadczenie wzrosłoby o kolejne 115 zł brutto.

Więcej o: