500 plus. Ostatnie dni na utrzymanie ciągłości wypłat. Ministerka przypomina o bardzo ważnym terminie

Rodzice mają jeszcze tylko kilka dni, aby utrzymać ciągłość wypłat świadczenia 500 plus. Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomina, że zapewnią to jedynie wnioski złożone do końca tego tygodnia.

ZUS od 1 lutego przyjmuje wnioski o przyznanie 500 plus na nowy rok świadczeniowy, czyli 2023/2024, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Warto odpowiednio wcześnie ubiegać się o przyznanie świadczenia, ponieważ data złożenia wniosku wpływa na termin, w jakim rodzice otrzymają pieniądzeAby zachować ciągłość wypłat, rodzice muszą złożyć wnioski drogą elektroniczną do 30 kwietnia. - Zachęcam rodziców, aby jeszcze w kwietniu złożyć wniosek. Oczywiście można w kolejnych miesiącach, ale wnioski złożone w kwietniu dają gwarancję ciągłości wypłaty świadczenia - mówiła na antenie Polskiego Radia Marlena Maląg.  

Zobacz wideo Wojciechowski o 500+: Można było wprowadzić próg dochodowy

Waloryzacja 500 plus. Będzie czy nie będzie?

Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała też, że do 26 kwietnia na nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus" rodzice złożyli wnioski dotyczące ponad 5,5 miliona dzieci. Obecnie świadczenie wypłacane jest w liczbie około 7 milionów. Sam program kosztuje rocznie ponad 40 miliardów złotych. Świadczenie w wysokości 500 złotych na dziecko wypłacane jest do ukończenia przez nie 18. roku życia. Bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Waloryzacja 500 plus w związku z wysoką inflacją stała się jednym z głównych przedwyborczych tematów. Z obozu rządzącego dochodzą jednak sprzeczne głosy. Jedni mówią, że można liczyć na podwyżkę, drudzy, że na inny program. Z drugiej strony jeden polityków PiS w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wyborczej" pod koniec marca stwierdził, że decyzja o waloryzacji 500 plus już zapadła.

500 plus. Kiedy należy złożyć wniosek?

Przypomnijmy, że jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony od 1 lutego do 30 czerwca, ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego - od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca tego roku, prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego. Wnioski przyjmowane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie drogą elektroniczną

Więcej o: