Burmistrz Dusznik-Zdroju i biznesmen tymczasowo zatrzymani przez CBA. W tle afera dotycząca hotelu

Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr L. oraz Ryszard S., biznesmen związany z branżą hotelarską zostali tymczasowo zatrzymani przez CBA na trzy miesiące w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy budowie hotelu w Dusznikach-Zdroju - podaje Radio Wrocław.
Zobacz wideo CBA zatrzymało byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL. Brejza: Doraźna polityka

Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr L. i Ryszard S. zostali zatrzymani na wniosek prokuratora - wyjaśnił Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy w rozmowie z Radiem Wrocław. Prokurator zarzuca burmistrzowi Dusznik-Zdroju przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy, związane z realizacją inwestycji polegającej na budowie jednego z hoteli na terenie gminy. "Przy popełnianiu wskazanych wyżej czynów z burmistrzem miał współdziałać Ryszard S. Z ustaleń śledczych wynika, że hotel nigdy nie powinien powstać" - czytamy.

CBA zatrzymało cztery osoby. Wśród nich znany przedsiębiorca z Dolnego Śląska

Rozgłośnia podaje, że burmistrz Dusznik usłyszał również zarzut przyjęcia korzyści majątkowej i obietnicy korzyści majątkowej oraz zatajenia w swoim oświadczeniu majątkowym pożyczki, jaką otrzymał od jednego z przedsiębiorców. "Zarzuty usłyszeli też Tomasz C. dyrektor jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku oraz Józef K., współpracownik Ryszarda S. Wobec nich zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego. Wszystkim podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności" - podkreślono.

Natomiast we wtorek Centralne Biuro Antykorupcyjne powiadomiło o zatrzymaniu czterech osób na terenie Dolnego Śląska. "Sprawa dotyczy decyzji administracyjnych na budowę apartamentowca w Dusznikach-Zdroju" - wyjaśniało CBA. Funkcjonariusze przeprowadzili również przeszukania w 10 lokalizacjach na terenie województwa dolnośląskiego, w tym w Starostwie Powiatowym w Kłodzku oraz Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju. Jak podkreślono, "wśród zatrzymanych są m.in. wysoki rangą urzędnik samorządowy oraz znany przedsiębiorca z Dolnego Śląska, od lat związany z branżą turystyczną i hotelarską w Karkonoszach". Z ustaleń śledztwa CBA wynika, że w latach 2014-2022 miało dochodzić do poważnych nieprawidłowości dotyczących wydawania decyzji administracyjnych w ramach realizacji jednej z inwestycji budowlanych w Dusznikach-Zdroju.

Więcej o: