Allegro zweryfikuje użytkowników. Jeżeli się nie zgodzisz, stracisz dostęp do płatności jedną metodą

Allegro będzie ponownie weryfikować część swoich klientów. Chodzi o osoby, które korzystają z Allegro Pay. Serwis wyjaśnia, co stanie się, jeśli użytkownik na ponowną weryfikację się nie zgodzi.

Allegro od 18 maja 2023 zmienia zasady działania swojej metody płatności. Tego dnia wejdzie w życie ustawa, która zmienia m.in. przepisy o ocenie zdolności kredytowej i o przekazywaniu informacji o zobowiązaniach kredytowych do baz zewnętrznych. Użytkownicy, którzy korzystają z systemu płatności odroczonych dostępnych poprzez Allegro Pay, muszą być gotowi na ponowną weryfikację. Allegro, tak jak inne instytucje wskazane w ustawie, musi dostosować się do nowych przepisów.

Zobacz wideo Cmentarzysko pomysłów Google. Największe porażki technologicznego giganta [TOPtech]

Jak informuje Allegro w komunikacie, serwis został zobligowany do przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej na podstawie informacji z baz zewnętrznych, takich jak: Biuro Informacji Kredytowej (BIK) lub biura informacji gospodarczej. A także do przekazywania do Biura Informacji Kredytowej informacji o każdej umowie kredytowej zawartej od 18 maja 2023 roku.

Allegro zweryfikuje część użytkowników. To efekt nowej ustawy

W wyniku zmian Allegro może poprosić o zgodę na weryfikację informacji w bazach zewnętrznych. Do przeprowadzenia analizy niezbędna będzie zgoda użytkownika. Na tej podstawie dojdzie do ponownej oceny zdolności kredytowej. O zgodę Allegro zapyta na przykład podczas robienia zakupów w serwisie, gdy użytkownik wybierze Allegro Pay jako metodę płatności. "Ponowna ocena zdolności kredytowej może mieć wpływ na wysokość Twoich środków" - zastrzega Allegro. 

Jeżeli użytkownik nie wyrazi zgody na weryfikację, serwis nie oceni jego zdolności kredytowej. Wówczas jednak nie będzie mógł udostępnić płatności metodą Allegro Pay.

"Będziemy przekazywać do BIK informacje o wszystkich umowach z Allegro Pay zawartych od 18 maja 2023 roku, jak również o ewentualnych opóźnieniach w spłacie. Oznacza to, że jeżeli na przykład 25 maja zawrzesz umowę z Allegro Pay, przekażemy taką informację do BIK. Jeśli będziesz mieć aktywną usługę Alerty BIK, możesz dostać powiadomienie" - informuje Allegro.

Allegro Pay to metoda płatności za zakupy dostępna na Allegro. Serwis może każdemu użytkownikowi, który zdecyduje się na przystąpienie do programu, przyznać limit. W jego ramach można wykonywać zakupy, za które zapłacimy po 30 dniach lub w jeszcze późniejszym terminie - na zasadzie płatności ratalnej. 

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: