Po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku Zachód wykluczył i do dziś izoluje Rosję. Jak się okazuje, Władimir Putin szuka jednak sposobów na stopniowe wznowienie relacji. Niemieckie media WDR, NDR i "Süddeutsche Zeitung" dotarły do dokumentów ze stycznia tego roku, które zdradzają rosyjską strategię. Miała ją opracować osoba pracująca bezpośrednio pod rosyjskim prezydentem. Plan Rosjan zakłada stworzenie z pozoru niewinnego forum, którego prawdziwym celem jest uśpienie czujności Zachodu i wniknięcie w jego struktury.
"Forum Bałtyckie" miałoby być zespołem naukowców, który oficjalnie zajmowałby się kwestią zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego. Zachodnie władze wskazują, że z dokumentów, do których dotarli dziennikarze, wynika, że Rosja wcale nie kieruje się jednak troską o środowisko. Powstanie forum ma być jedynie pierwszym punktem planu, którego celem jest pozwolenie Władimirowi Putinowi na przejście do rozważań na temat aktualnej sytuacji politycznej. Rosja planuje ruszyć z pierwszymi spotkaniami zespołu jesienią 2023 roku.
Aleksander Toots, szef Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego Estonii, powiedział RND, że nie jest to nowa strategia. Kreml już wcześniej wyrażał rzekome zainteresowanie tematami takimi jak klimat i środowisko. Litewski politolog Marius Laurinavicius wskazuje z kolei, że "Forum Bałtyckie" umożliwi Rosji nawiązanie kontaktów z liderami opinii społecznej. Ci mieliby pomóc w szerzeniu rosyjskich wpływów, a w dłuższej perspektywie - mogliby nawet zostać zwerbowani jako agenci Kremla. Laurinavicius uważa, że takie osoby ze względu na rozgłos nie powinny być powiązane z polityką, czy biznesem. Podobną strategię Rosjanie przyjęli przy budowie Nord Stream 1 i 2.
Rosyjskie dokument trafiły również do niezależnego portalu śledczego Vsquare. Udało im się ustalić, że Rosja w marcu rozpoczęła już kampanię ws. zanieczyszczenia Bałtyku. Na przykład na Smotrim.ru można przeczytać artykuł na temat potencjalnego skażenia chemicznego morza po wybuchu Nord Stream 2. Z kolei agencja informacyjna TASS informowała, że rewitalizacja Bałtyku może stać się częścią rosyjskiego programu narodowego w 2025 roku. GTN Pravda pisała natomiast o tym, że zachodnie regiony Rosji łączą siły, by ocalić ekosystem zbiornika. Za najbardziej oczywisty przejaw tej strategi Vsquare uznaje jednak świętowanie "Dni Morza Bałtyckiego" w Petersburgu między 22 a 24 marca razem z międzynarodowym forum Ekologia Wielkiego Miasta. Na stronie wydarzenia można przeczytać, że jego głównym celem było "promocja i wprowadzanie innowacyjnych urządzeń i technologii ochrony środowiska, które pomagają chronić zasoby naturalne, wzmacniają bezpieczeństwo ekologiczne i poprawiają jakość życia w dużych miastach".