Noty resortu spraw zagranicznych Ukrainy wpłynęły do ambasady RP w Kijowie oraz przedstawicielstwa UE. Jak stwierdzono, ograniczenia w handlu produktami rolnymi Ukrainy są "niedopuszczalne". "Takie ograniczenia, niezależnie od przyczyny, dla której są uzasadnione, są niezgodne z układem stowarzyszeniowym między Ukrainą a UE oraz zasadami i normami jednolitego rynku UE" - czytamy w komunikacie ukraińskiego MSZ.
"Istnieją wszelkie podstawy prawne do natychmiastowego wznowienia eksportu ukraińskich towarów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii, jak również do kontynuacji niezakłóconego eksportu do innych krajów członkowskich UE i ogólnie niezakłóconego tranzytu wszystkich ukraińskich produktów do innych krajów zarówno w granicach, jak i poza granicami UE" - dodano.
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaapelowało do partnerów o znalezienie wyważonego rozwiązania w oparciu o prawodawstwo UE, układ stowarzyszeniowy i w duchu solidarności. Tylko w ten sposób można wspólnie skutecznie przeciwstawić się agresywnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę i wzmocnić Jednolity Rynek UE, którego członkiem stanie się Ukraina" - podsumowano.
W piątek Komisja Europejska z pięcioma krajami, w tym z Polską, wypracowała porozumienie w sprawie rozwiązania problemu nadmiernego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Unijne zakazy mają zastąpić te wprowadzone przez państwa członkowskie. Komisja zakaże importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.
Jeśli chodzi o pozostałe produkty o których dużym imporcie pięć państw informowało Brukselę, to będzie szybkie dochodzenie Komisji. Dotyczy to między innymi jaj, drobiu i produktów mlecznych. Jeśli dochodzenie potwierdzi, że sytuacja na rynkach jest zdestabilizowana przywrócone zostaną kontyngenty i cła.
Co więcej, oferta Komisji przewiduje też wsparcie finansowe dla rolników z pięciu krajów w wysokości 100 milionów euro, z czego do Polski trafi najwięcej bo 40 milionów euro. Dodatkowo każdy kraj będzie mógł powiększyć otrzymaną pulę o 200 procent dopłatami z krajowego budżetu. Komisja ma także szybko zgodzić się na pomoc publiczną. Najnowszy pakiet wsparcia przygotowany przez polski rząd wynosi około 10 miliardów.
***
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: