Ostry protest Ukrainy ws. zboża. Do polskiej ambasady trafiła nota dyplomatyczna

Ukraińskie władze protestują przeciwko ograniczeniom na eksport zboża do Polski. Ukraiński MSZ poinformował, że odpowiednią notę wysłano m.in do ambasady RP w Kijowie. Zakaz eksportu produkcji rolnej określono w niej jako absolutnie niedopuszczalny.

Noty resortu spraw zagranicznych Ukrainy wpłynęły do ambasady RP w Kijowie oraz przedstawicielstwa UE. Jak stwierdzono, ograniczenia w handlu produktami rolnymi Ukrainy są "niedopuszczalne". "Takie ograniczenia, niezależnie od przyczyny, dla której są uzasadnione, są niezgodne z układem stowarzyszeniowym między Ukrainą a UE oraz zasadami i normami jednolitego rynku UE" - czytamy w komunikacie ukraińskiego MSZ

Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

"Istnieją wszelkie podstawy prawne do natychmiastowego wznowienia eksportu ukraińskich towarów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii, jak również do kontynuacji niezakłóconego eksportu do innych krajów członkowskich UE i ogólnie niezakłóconego tranzytu wszystkich ukraińskich produktów do innych krajów zarówno w granicach, jak i poza granicami UE" - dodano.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaapelowało do partnerów o znalezienie wyważonego rozwiązania w oparciu o prawodawstwo UE, układ stowarzyszeniowy i w duchu solidarności. Tylko w ten sposób można wspólnie skutecznie przeciwstawić się agresywnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę i wzmocnić Jednolity Rynek UE, którego członkiem stanie się Ukraina" - podsumowano.

Porozumienie KE ws. nadmiernego importu z Ukrainy

W piątek Komisja Europejska z pięcioma krajami, w tym z Polską, wypracowała porozumienie w sprawie rozwiązania problemu nadmiernego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Unijne zakazy mają zastąpić te wprowadzone przez państwa członkowskie. Komisja zakaże importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Jeśli chodzi o pozostałe produkty o których dużym imporcie pięć państw informowało Brukselę, to będzie szybkie dochodzenie Komisji. Dotyczy to między innymi jaj, drobiu i produktów mlecznych. Jeśli dochodzenie potwierdzi, że sytuacja na rynkach jest zdestabilizowana przywrócone zostaną kontyngenty i cła.

Co więcej, oferta Komisji przewiduje też wsparcie finansowe dla rolników z pięciu krajów w wysokości 100 milionów euro, z czego do Polski trafi najwięcej bo 40 milionów euro. Dodatkowo każdy kraj będzie mógł powiększyć otrzymaną pulę o 200 procent dopłatami z krajowego budżetu. Komisja ma także szybko zgodzić się na pomoc publiczną. Najnowszy pakiet wsparcia przygotowany przez polski rząd wynosi około 10 miliardów.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: