Rosja. Emerytka skazana na karę miliona rubli za mówienie prawdy o wojnie w Ukrainie

Sąd w rosyjskim Siewiersku skazał 65-letnią emerytkę za szerzenie "fake newsów o rosyjskiej armii" na karę miliona rubli. Kobieta sama poprosiła wymiar sprawiedliwości o zmianę na karę więzienia, ponieważ jak przyznała, nie będzie w stanie zapłacić nawet minimalnej grzywny

65-letnia Marina Nowikowa została skazana na grzywnę w wysokości miliona rubli za propagowanie "fake newsów na temat działań Rosji", informuje Radio Swoboda. Emerytka zwróciła się do sądu z prośbą o zmianę grzywny na karę więzienia, ponieważ, jak przyznała, nie będzie w stanie zapłacić nawet minimalnej kary pieniężnej, która wynosi 700 tys. rubli. Jak dodaje WP w tym regionie milion rubli to odpowiednik emerytury wypłacanej przez cztery lata.

Zobacz wideo Kto się boi Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Była prezeska PGNiG: Chodziło o zwykłe porozumienie

Emerytka ujawniła prawdę na temat działań Rosji w Ukrainie

Według śledczych, kobieta na początku marca ubiegłego roku zamieściła wpis na swoim koncie na Telegramie, opisując historie swoich przyjaciół z Ukrainy. Wśród informacji były także doniesienia o tym co działo się w Enerhodarze, w obwodzie zaporoskim. Sąd uznał wpis za fałszywy, a emerytka przebywa od kwietnia w areszcie domowym. "Zrobiłam wszystko, co mogłam, aby moi współobywatele mnie usłyszeli i dokonali właściwego wyboru, stając po stronie dobra i światła" - cytuje wypowiedz Nowikowej Radio Swoboda.

Ukarana za mówienie prawdy

Kobieta jest jedną z pierwszych osób, które zostały skazane na podstawie artykułu kodeksu karnego o "fake newsach" dotyczących rosyjskiej armii. Warto podkreślić, że zdaniem Federacji Rosyjskiej informacje nieprawdziwe to wszelkie wiadomości, jakie dotyczą działań Putina w Ukrainie. Rosja wciąż nazywa wojnę, jaką toczy z sąsiadem "specjalną operacją wojskową", a w mediach propagandowych przekazuje swoim obywatelom nieprawdziwe informacje na temat prowadzonych tam działań.

"Porannej rozmowy" i "Zielonego poranka" możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: