Cena leku dla alergików skoczy z 33 do niemal 490 złotych. Jest nowa lista leków refundowanych

1 maja zaczęła obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Najbardziej szokująca zmiana dotyczy ceny preparatu z wyciągami alergenowymi roztoczy kurzu domowego. Od teraz pacjenci zamiast 33 zł, dopłacą do niego niemal 490 zł. To rekordowy wzrost na nowej liście refundacyjnej.

Od poniedziałku obowiązuje nowa lista leków refundowanych - pacjenci zapłacą więcej za 432 leki, a mniej za 316 preparatów. Na największą podwyżkę muszą przygotować się alergicy - cena preparatu z wyciągami alergenowymi roztoczy kurzu domowego wzrośnie o ok. 1200 procent. Wcześniej pacjenci dopłacali do tego środka 33 zł, teraz będzie to prawie 490 zł. To rekordowy wzrost na nowej liście refundacyjnej. Lek ma postać zawiesiny do wstrzykiwania i jest stosowany w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek lub alergicznego nieżytu nosa. Z kolei największa obniżka dotyczy leku stosowanego w leczeniu osób zmagających się z obrzękiem naczynioruchowym. Chorzy zaoszczędzą w tym przypadku ok. 196 zł - dodaje portal abczdrowie.pl.

Zobacz wideo Będą zmiany w refundacji leków dla dzieci cierpiących na SMA?

Jak zauważa portal, wśród medykamentów bezpłatnych znalazły się leki dla pacjentów z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami psychotycznymi i padaczką. Dużą obniżką ceny objęto lek dla cierpiących w związku z obrzękiem naczynioruchowym. Także rachunki pacjentów z guzami neuroendokrynnymi żołądkowo-jelitowo-trzustkowych znacząco spadną. Na obowiązującej od poniedziałku liście znalazły się także dwa nowe leki stosowane w łuszczycowym zapaleniu stawów oraz wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Od maja ceny popularnych insulin o długim działaniu wrócą do poziomu sprzed marcowych podwyżek. Lista leków refundowanych aktualizowana jest co 2 miesiące.

Nowa lista leków refundowanych. Nowe terapie dla pacjentów onkologicznych

Ministerstwo Zdrowia, które ogłosiło nową listę leków refundowanych, podkreśliło, że z nowych terapii skorzystają między innymi chorzy na chłoniaki i ostrą białaczkę szpikową. Wiceszef resortu uzupełnił, że zmiany dotyczą głównie programów lekowych, między innymi w hematoonkologii. - W zakresie chłoniaków z dużych komórek B oraz chłoniaków z komórek płaszcza będą dwa innowacyjne leki finansowane z funduszu medycznego. Poza tym nowy preparat w nieoperacyjnym raku podstawnokomórkowym skóry i ostrej białaczce szpikowej - wymieniał Maciej Miłkowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową. 

Więcej o: