"Polska rodzina" to nowa moneta kolekcjonerska NBP. Nawiązuje do "wartości narodowych"

10 maja Narodowy Bank Polski rozpocznie emisję nowej monety kolekcjonerskiej "Polska rodzina". Moneta, która zainauguruje serię "W Polskę wierzę", ma podkreślać znaczenie wartości narodowych i patriotyczny wymiar życia polskich rodzin. Projektanci monety NBP odwołali się także do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zgodnie z planami emisyjnymi NBP, 10 maja wejdzie do obiegu srebrna moneta kolekcjonerska "Polska rodzina" o nominale 10 złotych. Zainauguruje ona serię "W Polskę wierzę", która ma przypominać o roli, jaką w życiu Polaków odgrywa ich ojczyzna.

Zobacz wideo The best of, czyli Glapiński show

Moneta NBP przywołuje słowa Wyszyńskiego, który mówił, że "ojczyzna to rodzina rodzin"

Jak możemy przeczytać na portalu polskieradio24.pl, moneta "Polska rodzina" nawiązuje do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego, który podkreślał znaczenie ojczyzny oraz rodziny w życiu człowieka.

Sformułowane przez prymasa Wyszyńskiego hasło "Ojczyzna - rodzina rodzin" zostało umieszczone na awersie monety. Znajduje się tam także symboliczny dach domu w kolorach polskiej flagi. Rewers monety jest z kolei utrzymany w stylistyce dziecięcego rysunku i przedstawia rodziców, ich dzieci, zwierzęta domowe oraz symbole kojarzące się z domowym ogniskiem - wózek dziecięcy i dom jednorodzinny.

Moneta NBP nawiązuje do wartości narodowych. "Polska jest zdolna do pokonania wszelkich przeciwności"

Do patriotycznej symboliki nowej monety kolekcjonerskiej NBP nawiązał w folderze poświęconym jej emisji Jan Żaryn. Historyk stwierdził, że "Polska rozumiana jako Ojczyzna - wspólnota ludzi przywiązanych do tradycji kultywowanych od pokoleń w rodzinach - była i jest zdolna do pokonania wszelkich dziejowych przeciwności".

Żaryn zauważył także, że wartości narodowe pozwoliły Polakom skutecznie odeprzeć egzystencjalne zagrożenia, z jakimi zmagali się oni na przestrzeni wieków. "Historia naszego kraju pokazuje, że rodziny wychowujące swe dzieci w poszanowaniu tradycji i wartości narodowych ochroniły Polskę przed germanizacją i rusyfikacją, a w minionym stuleciu - także przed komunizmem" - napisał Jan Żaryn.

Więcej o: