Ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego PIT. Zagapienie się może sporo kosztować

We wtorek 2 maja jest ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego PIT. Zrobić to można przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Część z tych, którzy zapomną dotrzymać terminu, może później tego żałować.

Do wtorku 2 maja włącznie można jeszcze zweryfikować i zmienić lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeśli zeznanie podatkowe jest dostępne na platformie Twój e-PIT, nie trzeba go wysyłać, a za brak rozliczenia PIT w terminie nic nie grozi. Po północy 2 maja deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana i wysłana do urzędu skarbowego. Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Uczulamy jednak, że na takim automatycznym rozliczeniu można dużo stracić. Nie zostanie bowiem odliczona przysługująca nam ulga ani nie będziemy mogli przekazać 1,5 proc. na wybraną organizację. To nie wszystko. 

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego PIT

Przypomnijmy, że możemy część naszego podatku przekazać na cele charytatywne. Od tego roku jest to półtora procent. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mówiła, że z tej możliwości korzysta coraz więcej Polaków. Około 75 procent podatników robi odpis podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnik może też wskazać cel szczegółowy, jeżeli chce, żeby jego środki przez organizację były odpowiednio wykorzystane. 

Jeszcze jeden dzień można zweryfikować i zmienić lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT m.in. to do kogo trafi 1,5 proc. O północy rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT i potrwa ona do 10 maja. Automatyczna akceptacja nie obejmie jednak formularzy PIT-28 i PIT-36, ponieważ wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. Przykładowo, osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, zeznanie podatkowe muszą złożyć samodzielnie. Jeśli tego nie zrobią, grozi im odpowiedzialność karno-skarbowa. Co oznacza, że mogą zostać ukarani za wykroczenie lub nawet przestępstwo. 

Co, więcej osoby, które wcześniej złożyły rozliczenie podatkowe i muszą zapłacić dopłatę, także powinny to zrobić do 2 maja. Podatek należy bowiem zapłacić nie później niż do końca ustawowego terminu rozliczenia podatkowego. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że z koniecznością dopłaty może się liczyć 1,2 mln podatników. W tym roku głównie wynika ona z zaniżonych zaliczek, które pobierano w ciągu roku na podatek. O tym, czy powinniśmy zapłacić dopłatę czy nie, poinformuje nas system na stronie Twój e-PiT. Nie warto czekać więc na automatyczne rozliczenie, ponieważ podatek nie uregulowany w terminie staje się zaległością podatkową i będzie należało go zapłacić z odsetkami za zwłokę, które wynoszą 16,5 proc. w skali roku.

TechnoTerapia Jak zadbać o neutralność klimatyczną? Wyjeżdżasz? Wyłącz" [PODCAST] SPONSOR: ORANGE POLSKA

Rozliczenie podatkowe. Zwrot podatku 2022

Ministerstwo Finansów zakładało, że ten rok będzie rekordowy pod względem łącznej kwoty zwróconego Polakom podatku i że w sumie będzie to ponad 18 miliardów złotych. Z danych resortu wynika, że zwroty podatku osiągną jeszcze wyższy pułap, bo szacowaną kwotę już przekazano na konta podatników. Osoby, które wysłały deklarację za 2021 r. przez internet - za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego, pieniądze otrzymają w ciągu 45 dni, natomiast te, które rozliczały się tradycyjnie, czyli złożyły papierowy formularz - w ciągu trzech miesięcy. 

Więcej o: