Czy banki pracują 2 maja? Co z przelewami? Po tej godzinie pieniądze trafią do odbiorcy dopiero 4 maja

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jednak nie jest to święto narodowe ani dzień wolny od pracy. W 2023 roku majówka układa się jednak tak, że biorąc wolne 2 maja można było zyskać aż pięć dni wolnych. Czy tego dnia będą działały banki? Czy przelewy dotrą na czas?

Dni wolne od pracy wypadają w maju dokładnie: 1 maja (Dzień Pracy) i 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja). W związku z tym większość instytucji pozostaje w tych dniach zamkniętych. Co jednak z 2 maja, w który wypada święto państwowe, ale nie jest to dzień ustawowo wolny dla pracowników? Czy 2 maja są otwarte banki?

Zobacz wideo Wojciechowski: Nie mamy dziś właściwej polityki pieniężnej

Majówka 2023. Czy 2 maja są otwarte banki?

2 maja wszystkie banki pracują w godzinach odpowiednich dla danych placówek - większość z nich otworzy się około godziny 9 lub 10. Ze względu na majówkę część pracowników może być na urlopach, jednak nie oznacza to, że nie będziemy mogli załatwić sprawy stacjonarnie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przy dużym obłożeniu na załatwienie sprawy będziemy musieli czekać w kolejce razem z innymi interesantami. 

Majówka 2023. Czy 2 maja da się zrealizować przelew?

1 i 3 maja przerwę w działaniu będzie miał system Elixir, który odpowiada za przelewy. W te dni, jeśli klientom zależy na szybszym zaksięgowaniu wpłaty, będzie można skorzystać z systemu Express Elixir. "System działa w trybie ciągłym - 24/7/365, także w weekendy i święta, umożliwiając przesyłanie środków w polskiej walucie pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach" - przekazała Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Rozliczenia w ramach systemu Elixir realizowane są standardowo 2 maja. Ma to miejsce w czasie jednej z trzech sesji, które w dni robocze odbywają się w godzinach:

  • 9:30,
  • 13:30,
  • 16:00.

"Przelewy, które zleciliśmy po godzinie 16:00 w piątek 28 kwietnia, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli we wtorek, 2 maja. Również 3 maja system Elixir nie będzie funkcjonował standardowo. Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy 2 maja po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w czwartek, 4 maja" - informuje Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

System Euro Elixir, który rozlicza przelewy krajowe i transgraniczne wykonywane w euro, będzie miał przerwę jedynie 1 maja, ponieważ jest to dzień wolny od pracy także w innych krajach Unii Europejskiej. Od 2 maja system ten będzie działał standardowo.

Więcej o: