14. emerytura będzie niższa niż poprzednio. Niemiła niespodzianka dla seniorów [WYLICZENIA]

Czternasta emerytura będzie objęta podatkiem dochodowym, a także składką zdrowotną. To oznacza, że seniorzy otrzymają w tym roku mniej pieniędzy niż w latach ubiegłych. Za to rząd liczy, że miliony złotych trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia.

W zeszłym tygodniu ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiadała, że w tym roku również wypłacona będzie 14. emerytura, która ma stać się stałym świadczeniem, wypłacanym w chwili wyraźnej potrzeby. - W roku 2021 czternasta emerytura była wypłacana w grudniu, w ubiegłym roku - od końca sierpnia. W ustawie zapisujemy, że termin wypłaty to drugie półrocze każdego roku. Decyzję podejmie Rada Ministrów - wyjaśniła ministerka. Projekt ustawy dotyczącej stałych wypłat 14. emerytury trafił już do Rządowego Centrum Legislacji, a w maju mają się nim zająć rząd i Sejm. W jego treści znajduje się jednak kilka niekorzystnych dla seniorów zapisów, których w poprzednich latach.  

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zmiany w czternastej emeryturze. Seniorzy nie będą zadowoleni

Po pierwsze, termin wypłaty czternastej emerytury może ulec zmianie. Wszystko przez zapis o "elastycznym" czasie wypłaty tego świadczenia. Minister do spraw zabezpieczenia społecznego ma go określać w rozporządzeniu i co roku wskazywać datę wypłaty czternastego świadczenia. Wśród ekspertów budzi to obawy, że czternastki będą wypłacane w celach politycznych. Co jest zapewne bardziej dotkliwe dla seniorów, to zapis o tym, że świadczenie będzie wypłacane w kwocie pomniejszonej o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Od świadczeń, bez względu na ich wysokość, będzie należało odprowadzić 9 proc. składki zdrowotnej oraz podatek dochodowy."Fakt" informuje, że dochody z PIT zwiększą się dzięki temu o ponad 700 mln zł, a wpływy do NFZ - o ponad miliard złotych. 

14. emerytura będzie niższa niż w poprzednich latach [WYLICZENIA]

Przypomnijmy, że czternastka jest wypłacana w kwocie równej minimalnej emeryturze. W 2023 roku jest to 1588,44 zł brutto. 14. emerytura w pełnej wysokości zostanie jednak przekazana tym emerytom i rencistom, których wysokość świadczeń nie przekroczy 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekroczy tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę", a więc dodatkowe świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone. Dziennikarze "Faktu" wyliczyli, o ile pomniejszone zostaną świadczenia w związku z wprowadzonymi podatkami, oto kilka przykładów:

  • Emeryt otrzymujący 1000 zł brutto emerytury otrzyma czternastkę na rękę w wysokości 1444,48 zł, ponieważ zapłaci 1 zł PIT dla skarbówki oraz 142,96 zł składki zdrowotnej.
  • Emeryt otrzymujący 1600 zł brutto emerytury otrzyma czternastkę na rękę w wysokości 1362,48 zł, ponieważ zapłaci 83 zł PIT dla skarbówki oraz 142,96 zł składki zdrowotnej. 
  • Emeryt otrzymujący 2000 zł brutto emerytury otrzyma czternastkę na rękę w wysokości 1314,48 zł, ponieważ zapłaci 131 zł PIT dla skarbówki oraz 142,96 zł składki zdrowotnej. 
  • Emeryt otrzymujący 2400 zł brutto emerytury otrzyma czternastkę na rękę w wysokości 1266,48 zł, ponieważ zapłaci 179 zł PIT dla skarbówki oraz 142,96 zł składki zdrowotnej. 
  • Emeryt otrzymujący 3000 zł brutto emerytury otrzyma czternastkę na rękę w wysokości 1175,48 zł, ponieważ zapłaci 179 zł PIT dla skarbówki oraz 133,96 zł składki zdrowotnej. 
Więcej o: