Zostawiasz rozliczenie PIT na ostatnią chwilę? Przygotuj się na opóźnienia

Rozliczenie PIT na ostatnią chwilę się nie opłaca. Krajowa Administracja Skarbowa informuje o opóźnieniach w przesyłaniu deklaracji, które mogą być efektem logowania się dużej liczby podatników.
Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Wtorek 2 maja to ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2022 r. Rozliczyć się można przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), skomentowała doniesienia w mediach społecznościowych, według których miały pojawić się problemy z przesłaniem deklaracji przez internet. - Dłuższy czas przesyłania deklaracji może być efektem logowania się dużej liczby podatników, którzy chcą rozliczyć się w ostatniej chwili - przekazała w rozmowie z PAP.

Rozliczenie PIT za 2022 rok. To ostatni dzień na złożenie deklaracji

Jeszcze tylko dziś można zweryfikować i zmienić lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Natomiast o północy rozpocznie się automatyczna akceptacja złożonych zeznań PIT-37 i PIT-38 i potrwa ona do 10 maja. Automatyczna akceptacja nie obejmie jednak formularzy PIT-28 i PIT-36, ponieważ wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. Gdyby okazało się, że zeznanie PIT trzeba skorygować, można tego dokonać poprzez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

PIT za 2022. Ministerstwo Finansów: Ten rok będzie rekordowy 

Ministerstwo Finansów zakładało, że ten rok będzie rekordowy pod względem łącznej kwoty zwróconego Polakom podatku i że w sumie będzie to ponad 18 miliardów złotych. Z danych resortu wynika, że zwroty podatku osiągną jeszcze wyższy pułap, bo szacowaną kwotę już przekazano na konta podatników. Przypominamy również, że w przypadku deklaracji wysłanych przez internet pieniądze otrzymamy w ciągu 45 dni. Inaczej jest natomiast przy deklaracjach tradycyjnych, czyli papierowych - tutaj czas oczekiwania wynosi nawet trzy miesiące.

Więcej o: