Jest nowy plan KE na dozbrojenie Ukrainy. "Konieczne jest przejście na tryb gospodarki wojennej"

Komisja Europejska opublikowała plan rozwoju przemysłu zbrojeniowego, w którym uwzględniła wojnę w Ukrainie. Dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych Bruksela chce dozbroić Ukrainę walczącą z Rosją i pozwolić krajom członkowskim uzupełnić zapasy militarne.
Zobacz wideo Siemoniak: Ukrainie potrzebne są zachodnie samoloty, ale nie powinno to być tylko polską sprawą

Opublikowany w środę plan jest ostatnim z trzech elementów strategii Komisji Europejskiej. Pierwszy zakłada, że kraje wspólnoty będą pilnie przekazywać Ukrainie amunicję ze swoich magazynów, drugi etap to wspólne zamówienia i zakupy pocisków, a trzeci to średniookresowa strategia wspierająca europejski przemysł obronny. Komisarz do spraw rynku wewnętrznego i przemysłu Thierry Breton ogłosił, że wysokość najnowszego pakietu to 500 milionów euro. "Od początku wojny Europa była na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o dostarczanie materiałów, w szczególności artylerii i czołgów. Ale teraz kluczową kwestią jest amunicja" - ocenił. 

Komisja Europejska ogłosiła nowy plan na dozbrojenie Ukrainy

Thierry Breton dodał, że "jest przekonany, że w ciągu 12 miesięcy, jeżeli podejmiemy pilne działania, to uda nam się podwyższyć potencjał produkcyjny do miliona sztuk amunicji rocznie w Europie".

Tempo produkcji amunicji w Europie spadło w związku ze spadkiem potrzeb, konieczne jest więc przejście na tryb gospodarki wojennej

- podkreślał komisarz do spraw rynku wewnętrznego i przemysłu. Dodał też, że konieczne jest nadanie priorytetu zamówieniom produkcyjnym dostosowanym do potrzeb Ukrainy. W zabiegach o kontrakty w ramach mobilizacji europejskiego przemysłu liczy się Polska, jeden z głównych producentów typu amunicji pilnie potrzebnej Ukrainie. Polska była też wśród 11 krajów, które odwiedził ostatnio komisarz Breton i rozmawiał o usuwaniu wąskich gardeł w łańcuchu dostaw.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: