Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. A najniższa? Widać ogromną przepaść [RAPORT ZUS]

Najwyższa emerytura w Polsce mocno przekracza kwotę 40 tys. zł, natomiast najniższe emerytury wynoszą nawet po kilka groszy miesięcznie. Dane ZUS pokazują ogromną przepaść między świadczeniami.
Zobacz wideo Czy Tusk okradł Polaków reformą OFE?

1 marca ruszyła waloryzacja procentowo-kwotowa emerytur i rent, która zwiększyła świadczenia o 14,8 proc. Natomiast emerytury w kwotach od 1338,44 zł brutto do 1680 zł zostały podniesione o 250 zł brutto. Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

Emerytury. Ogromna różnica w świadczeniach. ZUS pokazał dane

Według danych dostępnych na dzień 18 kwietnia 2023 r. najwyższą emeryturę w Polsce pobiera mieszkaniec Zabrza. Świadczenie wynosi aż 43 412 zł brutto - wynika z danych ZUS, na które powołuje się tvn24.pl. 90-latek przepracował 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni, a na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Druga najwyższa emerytura wynosi 36 390 zł - ZUS wypłaca ją mieszkańcowi Warszawy, który przepracował łącznie 61 lat i 3 miesiące.

Natomiast najniższe emerytury w Polsce wynoszą... nawet po kilka groszy miesięcznie. "Rekordzistą" jest mieszkaniec Wrocławia, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat i obecnie pobiera emeryturę w wysokości dwóch groszy. Nieco więcej (zaledwie trzy grosze) dostaje mieszkanka Warszawy, a 10 groszy emerytury ZUS wypłaca mieszkance Rzeszowa, która przepracowała jeden miesiąc.

Wyższy wiek emerytalny za wyższą emeryturę? Polacy jednoznacznie

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat (dla mężczyzn) i 60 lat (dla kobiet). Czy Polacy zgodziliby się na podniesienie wieku emerytalnego w zamian za wyższe emerytury? Takie pytanie zadał Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". Wyniki ankiety są jednoznaczne. 65 proc. badanych nie zgodziłoby się na podwyższenie wieku emerytalnego nawet w zamian za wyższą emeryturę (38 proc. "zdecydowanie nie" i 27 proc. "raczej nie"). Z kolei 13 proc. "zdecydowanie" wyraziłoby zgodę na takie rozwiązanie, a 22 proc. wybrało odpowiedź: "Raczej tak".

Więcej o: