Wybrano nowego szefa Banku Światowego. Porażka opcji rosyjskiej

Ajay Banga zostanie nowym prezesem Banku Światowego. Pięcioletnią kadencję rozpocznie już w przyszłym miesiącu. Wybór ten na pewno nie jest w smak Rosji, która próbowała przeforsować kandydaturę ekonomisty z "krajów jej przyjaznych". Ajay Banga jest Amerykaninem.

W lutym David Malpass ogłosił rezygnację z funkcji prezesa Banku Światowego. Nieoficjalnie mówiło się, że ustąpił ze stanowiska w związku z kontrowersyjnymi opiniami na temat zmian klimatycznych. To umocniło pozycję Ajay Banga, który od dawna apelował o pilne zmiany w związku z kryzysem klimatycznym. Teraz będzie mógł sam je wprowadzać. W środę 3 maja Ajaya Banga został bowiem wybrany na prezesa Banku Światowego. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się 2 czerwca 2023 roku. Banga jest pierwszym szefem tej instytucji urodzonym w Indiach, natomiast ma obywatelstwo amerykańskie

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 154

Opcja rosyjska przepadła. Nowym prezesem Banku Światowego został Amerykanin

Wybranie Ajay Bangi to zwycięstwo opcji amerykańskiej nad opcją rosyjską. "Rzeczpospolita" opisuje, że Rosjanie zbierali koalicję i usiłowali postawić na tym stanowisku swojego kandydata. W grze miało być nawet kilka uznanych w świecie ekonomii nazwisk. Wszyscy rozważani kandydaci pochodzili oczywiście z "krajów przyjaznych Rosji". Ostatecznie jednak wybrano Banga, który miał duże poparcie Stanów Zjednoczonych. Wybór ten ma jeden minus - nowy szef jest Amerykaninem. Wcześniej, jak pisała "Rz", BŚ był dosłownie zalewany petycjami, zwłaszcza ze strony organizacji pozarządowych, aby wreszcie skończyć z amerykańską dominacją w tej instytucji. Strona rosyjska przekonywała z kolei, że wybór Amerykanina doprowadzi do straty wiarygodności Banku Światowego. 

Kim jest Ajay Banga?

Ajay Banga ostatnio pełnił funkcję wiceprezesa w General Atlantic. W informacji prasowej przekazano, że wcześniej był także prezesem i dyrektorem generalnym Mastercard. Pod jego kierownictwem uruchomiono tam Center for Inclusive Growth, które wspiera sprawiedliwy i zrównoważony wzrost gospodarczy oraz integrację finansową na całym świecie. Był także przewodniczącym Międzynarodowej Izby Handlowej w latach 2020-2022. Co ważne, został doradcą funduszu General Atlantic skoncentrowanego na klimacie, BeyondNetZero. Banga pełnił także funkcję współprzewodniczącego Partnerstwa na rzecz Ameryki Środkowej, koalicji prywatnych organizacji, która działa na rzecz zwiększenia możliwości ekonomicznych dla populacji o słabo rozwiniętej infrastrukturze w Salwadorze, Gwatemali i Hondurasie. W swojej karierze otrzymał wiele medali i odznaczeń m.in. nagrodę Global Leadership Award przyznaną przez Business Council for International Understanding.  

"Ajay Banga będzie transformującym liderem, wnoszącym wiedzę, doświadczenie i innowacje na stanowisko prezesa Banku Światowego" - przekazał Biden w oświadczeniu, cytowanym przez Agencję Reutera. "Pomoże pokierować instytucją w miarę jej ewolucji i ekspansji, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom, które bezpośrednio wpływają na jej podstawową misję, jaką jest redukcja ubóstwa - w tym zmiany klimatyczne" - czytamy dalej. Bank Światowy przekazał, że liczy na współpracę z Bangą w zakresie procesu ewolucji Grupy Banku Światowego, omówionego na wiosennym posiedzeniu w kwietniu 2023 r., oraz w zakresie "wszystkich ambicji i wysiłków Grupy Banku Światowego mających na celu sprostanie najtrudniejszym wyzwaniom rozwojowym, przed którymi stoją kraje rozwijające się". 

Więcej o: