Emerytury od lipca wyższe o 200-500 zł. Lepiej poczekać z wnioskiem. "Grzech nie skorzystać"

W 2023 roku około 300 tys. osób osiągnie wiek emerytalny. Osoby, które poczekają ze złożeniem wniosku do lipca, będą mogły zyskać nawet 400-500 złotych miesięcznie. "Grzech nie skorzystać" - pisze "Fakt".

Wiek emerytalny w 2023 roku osiągnie aż 300 tysięcy Polaków. Decyzja o tym, czy dalej pracować kilka miesięcy, czy od razu przejść na świadczenie może skutkować zyskiem nawet kilkuset złotych w skali rocznej. 

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Wniosek o emeryturę najlepiej złożyć w lipcu. Wówczas obejmie nas waloryzacja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emeryturę, dzieląc to, co uzbieraliśmy w składkach, przez prognozowaną długość życia. Zebrane składki i kapitał początkowy są wcześniej waloryzowane, a roczna waloryzacja prowadzana jest raz w roku - w czerwcu. Oznacza to, że składając wniosek o emeryturę w drugiej połowie roku, czyli najwcześniej w licu, seniorzy mogą liczyć na zwaloryzowane, a więc wyższe świadczenie. 

Z prognoz wiceprezesa PKO TFI Grzegorza Chłopka wynika, że wskaźnik waloryzacji rocznej w czerwcu wyniesie 15,26 proc. Co to oznacza w praktyce? Jak podaje "Fakt", gdyby 60-letnia kobieta, która ma na koncie ZUS 500 tys. złotych, przeszła teraz na emeryturę, to jej świadczenie wyniesie 1966 złotych.

Jeśli kobieta ta poczeka ze złożeniem wniosku do lipca, to wówczas 15-procentowa waloryzacja sprawi, że na koncie seniorki zebrany kapitał początkowy wyniesie już 576 300 złotych. Dzięki temu emerytura będzie wypłacana w kwocie 2266 złotych miesięcznie, czyli o 300 złotych miesięcznie więcej. 

Emerytura po złożeniu wniosku w lipcu może być wyższa od 240 do 540 złotych

Kobieta, która w wieku 60 lat chce przejść na emeryturę, a zebrała 400 tys. złotych na koncie ZUS, mogłaby liczyć teraz na 1573 złotych świadczenia. Od lipca jej świadczenie wyniosłoby już 1813 złotych, czyli 240 złotych więcej. 

"Fakt" podaje też przypadek 70-letniego mężczyzny, którego kapitał początkowy wynosi 600 tys. złotych, a więc gdyby złożył wniosek o wypłatę emerytury w maju lub w czerwcu, to otrzymywałby 3538 złotych emerytury. Złożenie tego wniosku w lipcu da już świadczenie wyższe o 540 złotych, do kwoty 4000 zł emerytury.

Więcej o: