Diesel się nie zatrzymuje, ruch w jednym kierunku. Ale co się dzieje z ropą?

Ceny paliw utrzymują tendencję spadkową. Nie wzięło się to jednak znikąd. Rynkowe ceny ropy naftowej od trzech tygodni również spadają. W piątek jednak znów poszły lekko w górę. Co to oznacza dla kierowców?

Ceny paliw wciąż spadają i prawdopodobnie szybko nie przestaną. Tegoroczna majówka była dla kierowców dużo tańsza niż w zeszłym roku. Analitycy Reflexu opisują, że za litr diesla płacimy 1,12 zł mniej, a za litr autogazu 63 gr, a za litr benzyny Pb95 9 groszy mniej. Jedynie benzyna Pb98 jest wciąż droższa niż przed rokiem - średnio o 20 groszy na litrze. Od początku maja bardzo zauważalne są obniżki cen paliw zarówno na rynku hurtowym jak i detalicznym. Przykładowo diesel jest tańszy niż rok temu o 15 proc.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 154

Ceny paliw spadają

"O ile notowane obniżki cen w detalu są jeszcze następstwem obniżek w hurcie w końcu kwietnia, to bieżące korekty cen hurtowych będą zwiększały szanse na obniżki cen na stacjach w następnym tygodniu" - tłumaczą analitycy Reflexu. Przewidują, że ceny detaliczne Pb i ON w drugim tygodniu maja spadną o kolejne 5 -15 groszy na litrze, a o 3 - 5 groszy na litrze mogą spadać także ceny autogazu. Odnotujmy, że średnie ceny paliw na dzień 4 maja prezentowały się następująco: benzyna bezołowiowa 95 - 6,61 zł/l, bezołowiowa 98 - 7,22 zł/l, olej napędowy 6,33 zł/l, autogaz 3,03 zł/l. 

Ropa naftowa z wyraźną tendencją spadkową

Według ekspertów jednym z powodów takich obniżek jest spadek cen na rynku ropy naftowej. W pierwszym tygodniu maja cena ropy spadła w okolicę 74 USD/bbl. W piątek w zeszłym tygodniu było to ponad 80 USD. Agencja Reutera zauważa jednak, że w piątek rano te ceny lekko wzrosły, po raz pierwszy od dawna. Ropa Brent wzrosła o 1,22 USD, czyli 1,7 proc., do 73,72 USD za baryłkę. Z kolei West Texas Intermediate wzrósł o 1,11 USD, czyli 1,6 proc., do 69,67 USD, po czterech dniach spadków, które doprowadziły ten kontrakt do najniższych poziomów widzianych ostatnio pod koniec 2021 roku. Co ważne dla Europejczyków dolar także spadł w ostatnim czasie do poziomu 4,15 zł. Ostatni raz tak nisko był przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Powodem spadku są problemy banku First Republic oraz polityka Fed. To ważne, ponieważ za ropę płacimy dolarami, a ich mniejsza wartość przełoży się na niższe ceny.

Ceny ropy naftowejCeny ropy naftowej investing.com

Ceny ropy naftowejCeny ropy naftowej investing.com

Jak wyglądają zapasy ropy naftowej?

Z drugiej jednak strony jak tłumaczy analityk rynku ropy PVM Stephen Brennock w rozmowie z Agencją Reutera obawy o popyt związany z ryzykiem recesji i napięciem w amerykańskim sektorze bankowym doprowadziły do szału sprzedaży. Zanotowano spadek zapasów ropy naftowej w USA według EIA o 1,3 do 459,6 mln bbl. Natomiast wzrosły zapasy benzyny o 1,7 mln bbl do 222,9 mln bbl. Amerykański poziom zapasów ropy i benzyny jest i tak odpowiednio 2 proc. oraz 6 proc. niższy od pięcioletniej średniej dla tej pory roku. "Wraz z ostatnim spadkiem cen ropy naftowej na rynku narastają spekulacje czy OPEC+ nie zdecyduje się na kolejne cięcia produkcji" - zastanawiają się analitycy Reflexu. Decyzja o tym może zapaść na najbliższym oficjalnym spotkaniu OPEC+ na poziomie ministerialnym zaplanowanym na 5-6 czerwca.  

Więcej o: