Węgierski bank pożyczał pieniądze rosyjskim żołnierzom, teraz ma kłopoty. Uznano go za sponsora wojny

Węgierski bank OTP został uznany za sponsora wojny przez ukraińską agencją NAZK. Instytucja nie zrezygnowała z prowadzenia działalności w Rosji, a ponadto uznała marionetkowe republiki doniecką i ługańską. Bank oferuje ponadto rosyjskim żołnierzom możliwość odroczenia rat kredytu.
Zobacz wideo Czy grozi nam powtórka w Lehman Brothers? Kuczyński wyjaśnia i apeluje do rządzących ws. banków

Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) umieściła węgierski Bank OTP na liście międzynarodowych sponsorów wojny. Rosyjski oddział OTP po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę jest jedną z kluczowych instytucji dla Władimira Putina. W 2020 roku zanotował 113 mln rubli przychodu, a do budżetu Rosji odprowadził kolosalną kwotę 190 mln rubli podatku dochodowego. 

Węgierski bank uznany za sponsora wojny. Pomaga rosyjskim żołnierzom z kredytami

Decyzja została podjęta po tym, jakie kierownictwo banku postanowiło kontynuować działalność w Rosji oraz uznało istnienie tzw. marionetkowych republik ludowych w Doniecku i Ługańsku. Ponadto, jak podaje NAZK, według mediów OTP zapewnia preferencyjne warunki kredytów dla rosyjskiego wojska. Żołnierze powołani do służby wojskowej w drodze mobilizacji lub kontraktu oraz ich rodziny mogą ubiegać się o odroczenie spłaty kredytów i pożyczek. 

Kontynuując operacje finansowe rosyjskiego oddziału, Grupa OTP wyraźnie demonstruje wsparcie i sponsorowanie terroryzmu

- informuje NAZK. 

OTP Bank to już 24. firmą, którą Agencja umieściła na liście międzynarodowych sponsorów wojny. Skutkuje wpisaniem do bazy World-Check, która rejestruje osoby i organizacje wysokiego ryzyka. Na całym świecie wykorzystuje się ją do identyfikacji i zarządzania ryzykiem finansowym oraz kwestiami związanymi z reputacją. "Współpraca z bazą danych World-Check pomaga chronić międzynarodowy sektor finansowy przed rosyjskimi sponsorami wojennymi, z którymi współpraca jest groźna" - czytamy w komunikacie. 

OTP jest obecny w prawie 2 tys. miast

OTP Bank jest częścią międzynarodowej grupy finansowej OTP Group, która według informacji Budapeszteńskiej Giełdy Papierów Wartościowych jest jednym z liderów rynku usług finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. OTP Bank posiada oddziały w Rosji, Ukrainie, Chorwacji, Słowenii, Słowacji, Czarnogórze i Rumunii. OTP jest jednym z największych banków w Rosji, a w wielu obszarach jest liderem rynku. Obsługuje ponad 2,2 miliona klientów i jest obecny w ponad 1850 rosyjskich miastach. Ze sprawozdania Grupy OTP za 2021 rok wynika, że zysk netto rosyjskiego banku wyniósł 37,6 mld forintów, czyli 7,6 proc. całkowitego zysku grupy.

Więcej o: