Rzymska moneta sprzed 2 tys. lat. Wyjątkowe znalezisko na Lubelszczyźnie

Z końcem kwietnia na Lubelszczyźnie doszło do nadzwyczajnego odkrycia. Poszukiwacz zabytków korzystający z wykrywacza metali natrafił na rzymski denar serratus. Srebrna moneta pochodzi sprzed 2 tys. lat. O jej przekazaniu do zbioru rzymskich zabytków numizmatycznych poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Za antyczne znalezisko odpowiedzialny jest poszukiwacz zabytków Krzysztof Kozłowski, który przy użyciu wykrywacza metali przeszukiwał tereny gminy Józefów w pobliżu koryta Wisły (woj. lubelskie). Mężczyzna natrafił na rzadki denar serratus (ząbkowany), który pod koniec kwietnia przekazał do zbioru rzymskich zabytków numizmatycznych.

Zobacz wideo Niezwykłe, oryginalne, ale niepraktyczne. Te telefony miały nas zachwycić, ale okazały się klapą [TOPtech]

Denar z czasów starożytnego Rzymu. Czekał na odnalezienie na Lubelszczyźnie

Srebrna moneta pochodzi z republikańskiego okresu Rzymu i jest datowana na 81 r. p.n.e. Jej cechą charakterystyczną jest mała średnica o wartości 16 mm. "Na jednej stronie widoczne jest udrapowane popiersie Ceres, rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów. Poniżej podbródka, umieszczony ma wytarty bliżej nieokreślony przedmiot - pierwotnie, w różnych wariantach mógł być to np. róg obfitości, kłos lub lira. U góry, z tyłu głowy, zachował się jedynie w stanie szczątkowym nieczytelny napis. Druga strona monety zawiera przedstawienie oracza kroczącego za pługiem ciągnionym przez dwa woły." - czytamy we wpisie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na denarze znajduje się również wybrakowany napis brzmiący "MARI·C", który najprawdopodobniej pierwotnie brzmiał "C·MARI·C·F". Są to inicjały Gaiusa Mariusa, jednego z rzymskich triumwirów monetarnych. Zajmowali się oni biciem monet i w okresie późnej republiki mieli możliwość wykonywania ich personalizowanych wersji. Profil konserwatora zabytków udostępnił również link do strony, na której można zobaczyć dobrze zachowaną wersję rzymskiego środka płatniczego.

Rzymskie monety w Polsce. To nieodosobniony przypadek

Jak się okazuje, nie jest to pierwszy taki okaz znaleziony na terenie Lubelszczyzny. W 2018 roku podobnego odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol "SZANSA". Przekazana konserwatorom moneta okazała się być denarem autorstwa L. Tituriusa Sabinusa wybitym najprawdopodobniej w 89 r. przed Chr. Ciekawą zbieżnością jest fakt, iż ten rzymski środek płatniczy także znaleziono na terenach nadwiślańskich.

Więcej o: