Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 1 stycznia 2021 roku. Formalnie nastąpiło to 12 miesięcy wcześniej, jednak dano sobie dodatkowy czas na negocjacje umów handlowych. Omnisis think-thank Europe Elects przeprowadził ankietę, w której zapytał mieszkańców Wysp, czy chcieliby powrócić do Unii Europejskiej. Badanie przeprowadzono w dniach 4-5 maja i wzięło w niej udział 1355 ankietowanych. Aż 63 proc. badanych zaznaczyło odpowiedź "dołączmy ponownie do UE". Pozostałe 37 proc. wybrało odpowiedź "trzymajmy się od niej z daleka". Nic dziwnego, Brytyjczycy dobitnie przekonali się, z czym wiąże się wyjście ze Wspólnoty. Problem z dostępnością artykułów, czy kwestie podatkowe związane z cłem od produktów sprowadzanych ze Starego Kontynentu - to tylko niektóre z nich.
Jak zauważa Anand Menon, profesor polityki europejskiej i spraw zagranicznych w King's College London, w rozmowie z CNBC, jak na ironię, brexit zaczął negatywnie wpływać na gospodarkę na początku 2020 roku, już krótko po tym, jak Wielka Brytania opuściła UE. Jednak skutki zostały nie aż tak mocno zauważalne przez wybuch pandemii koronawirusa. - Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że brexit jest częścią przyczyny raczej złych wyników gospodarczych, które widzimy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, szczególnie złych w kontekście porównawczym z innymi gospodarkami krajów G7 - powiedział.
Z kolei jak wynika z grudniowego raportu Centre for European Reform (CER), PKB Wielkiej Brytanii byłoby wyższe o 5,5 proc., gdyby nie nastąpił brexit. Z przeprowadzonych wyliczeń wynika, że Wielka Brytania straciła na opuszczeniu Unii Europejskiej 5,5 proc. PKB, tj. 33 miliardy funtów. Inwestycje spadły o 11 proc., a handel o 7 proc. "Brexit nieuchronnie doprowadził do podwyżki podatków, ponieważ wolniej rosnąca gospodarka wymaga zwiększenia podatków, aby sfinansować ten sam poziom usług publicznych i świadczeń socjalnych" - podkreśla John Springford, wicedyrektor londyńskiego think tanku Centre for European Reform (CER), cytowany w raporcie. kolei Richard Hughes, prezes Biura Odpowiedzialności Budżetowej, w rozmowie z BBC stwierdził, że wyjście z UE zmniejszyło produkcję gospodarki o 4 proc.